Britské startupy vážně uvažují o přesunu do Berlína

Blockchainové startupy se sídlem v Londýně začínají měnit svůj pohled na celé podnikatelské prostředí v zemi v době po brexitu. Výzkumný tým Outlier Ventures (OV) publikoval 8. července podrobnou zprávu založenou na jejich „blockchain angels startup trackeru“, jež referovala o rozvoji blockchainových startupů ve Spojeném království a jak rychle se stal Londýn hlavním centrem otevřené databáze a finančně-technologických startupů.

Podle výzkumného týmu Outlier Ventures Velké Británii vychází vstříc celosvětově více než 16,7 % startupů založených na blockchainu díky jeho přátelské politice. Navzdory tomu, že je v číslech Velká Británie až za Spojenými státy, výzkumný tým OV zdůraznil, že rozmanitost britského blockchainu a FinTech scény je bezkonkurenční a bezprecedentní ve srovnání s jinými zeměmi.

Tato rozmanitost vedla k vývoji různých unikátních blockchainových aplikací, jako jsou decentralizované platformy, které mohou být použity v průmyslových odvětvích včetně odvětví nemovitostí a pojišťovnictví.

Blockchainové startupy se sídlem v Londýně začínají nicméně v pobrexitové době měnit svůj pohled na celé podnikatelské prostředí v zemi. Skutečnost, že by startupy mohly ztratit přístup na evropský jednotný trh, je významná, a to zejména s ohledem na jejich klientelu, což jsou především banky, finanční instituce a mezinárodní korporace.

Poradenská firma Berlin Partner vnímá tento trend a začala vytvářet platformu pro startupy za účelem jejich hladkého přesunu do Berlína. „Nejkonkrétnější dotazy jsou zasílány z londýnské FinTech scény. Vážně uvažují o přestěhování do Berlína, aby nepřišli o ztrátu přístupu na evropský jednotný trh,“ uvedl Stefan Franzke z Berlin Partner.

FinTech startupy, jako je Azimo zaměřující se na převody peněž, už pečlivě plánují svůj přesun do jiných evropských měst. Kromě Berlína je ve hře i Amsterdam nebo Barcelona.

Německá politická strana Freie Demokraten zahájila po brexitu několik kampaní s cílem přivítat startupové firmy, které jsou negativně ovlivněny politickými a ekonomickými změnami, jimiž Británie prochází. Posun v trendu na trhu blockchainu by mohl přinést významnou změnu vývoje a inovací ve finančním ekosystému Německa, což by mohl být důvod, proč tamní vláda tolik touží se přizpůsobit londýnským FinTech startupům.

Pojem „FinTech“ je v podstatě zkrácení a spojení slov „finance“ a „technologie“. Jedná se o fúzi správy financí s technologickým sektorem, který zahrnuje internet, mobilní a sociální technologie, cloud computing a mnoho dalších. Tedy de facto všechno, co inovuje současný finanční systém.

Do archivu článků FinTech Daily se podívejte ZDE

Newsletter