Britský létající koberec se zhodnocením +45 %. Poletí dál?

Investoři britských akcií, zpozorněte! Na scéně, rozumějte indexu FTSE, povstal z popela fénix, kterého stoprocentně nikdo nečekal. Zapomeňte na technologie, komodity i banky, teď frčí maloobchodní prodej koberců.

Dosavadním králem hlavního britského indexu je retailová společnost Carpetright, která se zabývá prodejem koberců. Její titul si jen za letošek připsal více jak +45 %. Prach z jejího boomu pak dýchají známá jména jako těžařská společnost Kaz Minerals (+39,67 %) či Gulf Marine Service (+38,78 %). Pro srovnání, retailové „kolegyně“, jako například Next a Pets at Home, se s -22,03 % a -16,4 % nachází na opačné straně žebříčku výkonu za rok 2017.

Ups! „Fat finger“ prozradil Sorosovy pozice na short

Co stojí za růstem prodejce koberců? Ke kompletní odpovědi na tuto otázku je potřeba znát další souvislosti. Firma Carpetright má za sebou propad o zhruba 90 % za posledních deset let, který byl způsoben celkovým úpadkem strategie prodejů levných koberců v rámci velkoprodejen. Ve snaze situaci změnit se CEO firmy Wilf Walsch rozhodl obrátit a zavelel k otevření malých obchůdků s celkovou obměnou nabízeného zboží. A vyplatilo se, o čemž nejlépe svědčí návrat k růstu domácích tržeb.

„Strategie, kterou management Carpetright přijal, může podstatně zlepšit výkon celé společnosti,“ řekl pro agenturu Bloomberg George Mensah, analytik firmy Shore Capital. „Akcionáři by si tak mohli přijít na výrazně lepší zhodnocení,“ dodal.

Vyjma výše uvedených změn se prodejce koberců chce zaměřit i na celkovou renovaci služeb pro zákazníky, která bude doplněna o obnovu a rekonstrukci více jak čtyř stovek prodejen v zemi.

Nejlepší maso a co dál? Zhodnocení o více než 250 %

Jak se zdá, snaha nese první ovoce. Objem prodejů vzrostl za posledních 13 týdnů končících 28. lednem 2017 o 1,9 %, přičemž jen za leden bylo dosaženo 6,8 %. Dařilo se pak i menším zahraničním divizím, které se nachází v Nizozemí, Belgii či v Irsku.

Zda takto nastartovaná obnova vydrží, ukáže až čas. Pravdou je, že (nejen) před společností Carpetright stojí velká výzva spojená s nejistotou spotřebitelského sektoru, která je navázaná na odhlasovaný a v prvním čtením potvrzený brexit. Do hry pak vstupuje i „čerstvá“ konkurence, a to v podobě řetězce Tapi, který během dvou let dokázal expandovat z jedné prodejny na úctyhodných více jak 70.

I přesto se však zdá, že ona nejistota už byla do ceny akcie dávno začleněna. Aktuální ohodnocení – i po onom více jak 45% růstu – dosahuje relativně zajímavého 12násobku očekávaných zisků v roce končícím v dubnu.

„Z hlediska aktuální ceny a ohodnocení věřím, že má Carpetright nakročeno k růstovému trend,“ řekl Mensah. „Proto jsem tento titul také sám nakoupil.“

Největší akciová rally aneb když je + 114 % pouhou iluzí

Newsletter