Britští troublemakeři v křížku s evropským právem

Klíčové body

  • Libra včera zažila další z volatilních dnů.
  • PMI z průmyslu napříč světem dopadly dobře, ač trh čekal ještě lepší výsledky.
  • Koruna včera pokračovala v odmazávání ztrát.

Hlavní zprávou včerejšího dne byl krok Ursuly von der Leyenové, předsedkyně Evropské komise, která britským kolegům zaslala dopis o zahájení řízení z důvodu porušení povinností ve věci volného obchodu mezi všemi částmi Velké Británie. Důvod, proč EK přistoupila k tomuto kroku, je neuposlechnutí výzvy k vypuštění problematických pasáží zákona o vnitřním trhu, který byl v úterý přijat britskou Dolní sněmovnou a který porušuje brexitovou dohodu mezi Velkou Británií a EU.

Libra tak v dopoledních hodinách prudce depreciovala a spolu se snižující se rizikovou averzí a sílící korunou oslabila o téměř 50 haléřů. Po poledni sice zhruba polovinu ztrát zkorigovala, ale odpoledne se znovu dostala pod tlak a uzavřela pod hranicí 29,50 GBPCZK. Na páru s eurem se libra pohybovala okolo 0,91 EURGBP a na páru „cable“, tedy libry vůči americkému dolaru, se cenový vývoj tento týden pohybuje v pásmu mezi 1,28-1,30 GBPUSD.

Strategie risk reversal (podle serveru Bloomberg) ukazuje, že skrze opce se zatím obchodníci nijak zásadně nezajišťují proti prudkému oslabení libry spojeného s vývojem brexitu. Zvyšující se objem zajištění tak budeme pravděpodobně sledovat v následujících týdnech s tím, jak se budou blížit další deadliny ohledně brexitu.

Britové mají od Evropské komise čas do konce října, aby se k situaci vyjádřili. I přes přistoupení k tomuto kroku z evropských řad vyznívá tón, že jsou s Brity ochotni vést dialog. To je tedy jeden z důvodů, proč další výrazné pohyby, které jsme na libře sledovali v první polovině září, budou přicházet spíše ke konci měsíce, až se bude blížit další z důležitých termínů.

Mimo brexitu byl včerejší den ve znamení PMI indikátorů, které ukázaly, jak se dařilo průmyslu napříč Evropou a USA. Ve všech námi sledovaných ekonomikách jsme byli svědky optimistických hodnot nad 50bodovou hranicí. Ještě lepší výsledky, než očekával trh, přišly ze Španělska a Francie, zatímco průmysl v České republice, Itálii, Německu, Velké Británii a v USA lehce zklamal.

Koruna se včera vymanila z depreciačních tlaků, které ji několik dní držely nad hranicí 27 za euro. Zmírnění globální averze k riziku se projevilo i na ostatních měnách regionu a slabším dolaru, z kterého se přesouvaly prostředky například do českých aktiv. Kulatá hranice 27,00 EURCZK tentokrát nehrála z technického hlediska důležitou roli, jelikož se cenový vývoj předcházející včerejšímu posílení formoval do rostoucího trojúhelníku, po jehož opuštění běžně přichází silnější pohyb v jednom či druhém směru. Opuštění formace pouhých 5 haléřů nad touto kulatou hranicí tak napovídalo tomu, že posílení koruny bude silnější, což konec konců byla i realita, když koruna vůči euru konstantně posilovala až na hranici 26,85 EURCZK.

Český statistický úřad dnes v 9 ráno zveřejní data o revizi HDP za druhý kvartál a o domácí nezaměstnanosti za září. Ta má již od února rostoucí tendenci, nicméně se srpnovým maximem na 3,8 % se vzhledem k aktuální situaci stále jedná o solidní výsledek. Míru nezaměstnanosti se dnes také dozvíme za eurozónu i USA. Za oceánem budeme ale po měsíci znovu sledovat NFP, tedy tvorbu nových pracovních míst mimo sektor zemědělství.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1723 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 93,82 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1677 do 1,1788 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 26,94 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 26,80 až 27,03 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 22,72 až 22,99 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokoupravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na  modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. odpovědnost.

Newsletter