Brzy můžeme stát před bankrotem, řekl největší polský těžař uhlí

Finanční situace největšího polského těžaře uhlí Kompania Weglowa (KW) je kvůli propadu cen uhlí na světových trzích velmi špatná a podniku může hrozit bankrot, přiznal předseda představenstva Miroslaw Taras. Hrozba insolvence firmy bude podle něj aktuální hlavně v případě, kdy těžař nezíská od věřitelů souhlas s plánem prodloužení splatnosti svých dluhopisů.

Pokud se trh nezlepší, skončit můžeme ve druhé půlce roku

„Pokud se situace na trhu dál nezhorší, doufáme, že do konce června budeme mít řešení, které nám umožní přežít minimálně do konce roku,“ řekl Taras, jehož slova citovala polská agentura PAP. „Pokud se nám toho (nového rozložení splatnosti dluhopisů) ale dosáhnout nepodaří, může nám ve druhém pololetí hrozit reálné nebezpečí, že budeme muset vyhlásit bankrot,“ řekl.

Polským státem vlastněná KW loni utrpěla čistou ztrátu 700 milionů zlotých. Za první čtyři měsíce tohoto roku se už ztráta pohybuje kolem 250 milionů zlotých, řekl Taras. „Polské doly nemohou konkurovat dovozu uhlí v situaci, kdy se světové ceny černého uhlí pohybují kolem 200 zlotých za tunu, zatímco náklady firmy se pohybují mezi 205 a 380 zlotými na tunu,“ prohlásil Taras.

Proti úrovním dva roky zpět jsou nyní světové ceny černého uhlí níže o více jak dvě pětiny. Situaci v polském uhelném sektoru pak dál zhoršuje pokles cen elektrické energie, měnící se mix energetických zdrojů a vysoký dovoz.

Záchrana? Omezení těžby, propouštění

Do konce června má Kompania Weglowa předložit ministerstvu hospodářství záchranný plán. „Počítá s omezením těžby na nejméně efektivních dolech včetně propouštění,“ uvedl Taras. Celá skupina nyní zaměstnává přes 54 tisíc lidí.

Polské těžaře stahují podle analytiků do ztrát i politicky mocné odbory, které udržují zaměstnanost v dolech na neudržitelně vysoké úrovni. Podle loňské zprávy konzultační společnosti Ronald Berger podkopává konkurenceschopnost polského hornictví vedle nákladné a nepružné pracovní síly i neefektivní využívání strojního vybavení a nadprodukce.

Newsletter