Buď teď, nebo kdy vlastně? Scénář „deset tisíc“ se opakuje

Americké akcie začaly nový týden bez výraznějších změn. Nejsledovanějším je Dow Jones, u kterého investoři vyhlíží dosažení 20 tisíc bodů. Bohužel, indexu se k magické hranici moc nechce. A právě to silně připomíná něco, co se už v minulosti jednou událo…

Aktuální situace by se mohla stát sebenaplňující předpovědí. Proč? Jakmile nebude 20 tisíc bodů dosaženo během několika málo dní, indexu by mohlo trvat ještě dlouho, než klíčovou rezistenci opravdu prorazí. Obdobně jako tomu bylo v roce 1999.

Z historie je možné jmenovat tři příklady, kdy Dow Jones stál na prahu významné hranice.

  1. V roce 1995 došlo na proražení 4500 bodů. Index se během pouhých tří dní dostal (intradenně) nad 5 tisíc bodů, den poté pak hranici prorazil i svou zavírací cenou.
  2. Před třemi roky jsme stáli před úrovní 15 tisíc bodů. Během jednoho dne došlo na dosažení 14 900 bodů a poté i 15 tisíc. Šlo ovšem o vývoj jednodenní. Konečná cena nad magickou „patnáctkou“ přišla až o dva dny později.
  3. Aktuální situace asi nejvíce připomíná dění před „branami“ 10 tisíc bodů z roku 1999. Tehdy se index vyšplhal na 9900 bodů, aby pak další tři dny „přešlapoval“ pod 10 tisíci, než se konečně v rámci jednoho dne této hranice alespoň „dotkl“. Pravdou však je, že trvalo ještě dalších 12 dní, než bylo 10 tisíc pokořeno i zavírací cenou.

Zdá se tedy, že momentální stav hraje spíše ve prospěch přešlapování kolem hodnoty 19 900 bodů. Pokud by tento týden nakonec opravdu došlo na prolomení 20 tisíc, dá se čekat poměrně rychlý nárůst nad tuto hranici, díky čemuž by se z aktuální rezistence mohl stát support. Pokud ne, dost možná si na tento scénář budeme muset počkat až do příštího roku.

Pondělní čísla tak mluví jasně. Dow Jones je výše o +0,2 %, ovšem i to je stále pod 19 tisíci body, konkrétně na 19 883. S&P 500 si připsal rovněž +0,2 % až na 2262,5 bodu. Nasdaq pak vzrostl o +0,37 %, což odpovídá 5457,4 bodům.

Měnou roku 2016 se stává… A dost možná ji v portfoliu nemáte

Technická analýza: Rally amerických bondů skončila

Newsletter