Dnes v 18:40 vystoupí guvernér Fedu Powell. Střední a delší výnosy US bondů klesají. Dolar v zisku krátce otestoval úroveň 1,0700 za euro. Měny regionu včera oslabily. Koruna se posunula nad 23,85 za euro, dnes mírně sílí pod tuto hranici.

Bude Vladimír Dlouhý novým guvernérem ČNB?

User:Panstepan, Vladimír Dlouhý politik cropped2, CC BY-SA 3.0

Bankovní rada České národní banky má sedm členů. Mandáty jsou šestileté a každý z členů může být členem bankovní rady pouze po dobu dvou mandátů (nemusí být po sobě jdoucí). Prvním členem bankovní rady s druhým mandátem (a tedy nemožností dalšího členství v bankovní radě) je guvernér J. Rusnok, druhým členem s druhým mandátem je pak O. Dědek. 

Letos k 30. červnu končí mandáty tří členů bankovní rady ČNB. Mimo guvernéra J. Rusnoka se dále jedná o viceguvernéra T. Nidetzkého a člena rady V. Bendu.

Zde je přehled všech stávajících sedmi členů bankovní rady, včetně konce jejich šestiletého mandátu:

  • Jiří Rusnok (guvernér): 6/22
  • Tomáš Nidetzký (viceguvernér): 6/22
  • Vojtěch Benda: 6/22
  • Oldřich Dědek: 2/23
  • Marek Mora (viceguvernér): 2/23
  • Tomáš Holub: 11/23
  • Aleš Michl: 11/23

Volba nového guvernéra se stává čím dál více sledovaným tématem. Podle posledních informací existuje čtveřice nejvážnějších kandidátů – viceguvernéři Tomáš Nidetzký a Marek Mora, člen bankovní rady Aleš Michl a šéf Hospodářské komory Vladimír Dlouhý. Nutno podotknout, že dosud byl vždy novým guvernérem jmenován jeden ze stávajících viceguvernérů.

Nejvíce sledovaným „ukazatelem“ je pohled nového guvernéra na míru inflace, a tedy na zvyšování úrokových sazeb. Od podzimu loňského roku skončila všechna hlasování o zvýšení sazeb v poměru 5:2, přičemž složení skupin hlasujících pro a proti bylo neměnné. Pro zvýšení úrokových sazeb vždy hlasovali Jiří Rusnok, Tomáš Nidetzký, Vojtěch Benda, Marek Mora a Tomáš Holub. Dvojici hlasující proti zvyšování úrokových sazeb tvoří Oldřich Dědek s Alešem Michlem. Vladimír Dlouhý jako šéf Hospodářské komory vnímá současné úrokové sazby jako příliš vysoké a je ochoten akceptovat déletrvající zvýšenou míru inflace. Čtveřice kandidátů je tedy v názoru na zvyšování úrokových sazeb v poměru 2:2.

I kdyby V. Dlouhý nebyl jmenován guvernérem, jeho vstup do bankovní rady je prakticky jistý, ať už na jakoukoliv pozici. Hlasovací poměr pro zvyšování úrokových sazeb se tímto krokem mění z 5:2 na 4:3. Zda dojde k ještě většímu pohybu tohoto hlasovacích poměru se dozvíme v nejbližších týdnech.

 

Zdroj: ČNB, Charles Bridge Investment Group

Newsletter