Výprodejní tlaky se dolaru nepouští. Americká měna oslabuje v dolarovém indexu i proti procyklickým měnám. Proti euru se obchoduje nad 1,1870 EURUSD. Koruna profituje z větší ochoty riskovat, kterou na FX trzích pozorujeme. Pomáhá i nárůst domácích tržních sazeb. Kurz se posunul krátce pod 25,50 za euro.

Budete překvapeni, kolik uprchlíků přišlo v pololetí do Německa?

V letošní první polovině roku v Německu nejčastěji hledali azyl Syřané, Afghánci a Iráčané. Kolik jich přišlo? Oproti závěru loňského roku jde o značný pokles. 220 tisíc. Přes 200 tisíc migrantů do Německa přitom přišlo pouze v loňském listopadu. Data dnes zveřejnil ministr vnitra Thomas de Maiziere.

Celkem zaznamenaly německé úřady od počátku ledna do konce června 222.264 nově příchozích migrantů. Zdaleka nejvíce – 75.000 – jich přišlo hledat útočiště v Německu ze Sýrie. Další početné skupiny příchozích migrantů tvořily Afghánci (39.000) a Iráčané (38.000). O azyl do Německa přicházeli požádat ale také Íránci (9200) či občané Ruské federace (5400).

Německá vláda dá sedm miliard eur na následky uprchlické krize

Oproti závěru loňského roku se jedná o značný pokles. Jen v posledním čtvrtletí roku přišlo do Německa 514.000 migrantů, za celý loňský rok jejich počet přesáhl jeden milion.

Za důvod snížení počtu nově příchozích de Maizi?re označil především uzavření takzvané balkánské stezky, po které loni do Evropy přišli statisíce migrantů z Blízkého východu a severní Afriky. Na počátku letošního roku ji ale Rakousko po dohodě se státy západního Balkánu uzavřelo. Za další důvod snížení počtu příchozích označil ministr uzavření dohody Evropské unie s Tureckem na konci letošního března.

Kde uprchlíky vítají s otevřenou náručí?

„Vidíme, že opatření na německé i evropské úrovni fungují,“ řekl de Maizi?re. „Uprchlická krize není sice vyřešená, ale její řešení v Evropě i v Německu zdárně postupuje,“ dodal.

Odhad počtu příchozích migrantů pro zbytek letošního roku ministr vnitra udat nechtěl. Situace je podle něj totiž nadále příliš nestabilní.

2,5 bilionu korun do roku 2020. Němci očekávaný účet za uprchlíky

Newsletter