Budoucnost britských akcií? Nové rekordy díky levnějšímu hedgingu

Vývoj indexu FTSE 100 udělal z britských akcií jeden z nejvýkonnějších trhů na světě. Co bude dál? Ve hře jsou další rekordy, a to díky klesajícím nákladům na zajištění.

V tomto směru hraje klíčovou roli vývoj na trhu s opcemi, kde se náklady hedgingu proti poklesu indexu snížily na rekordně nízké úrovně – od srpna letošního roku. Podle agentury Bloomberg by se „mezera“ mezi opcemi a FTSE 100 měla ještě zvýšit, a to na 5,5 % do konce roku 2017. Britský index si tak letos připíše vůbec první roční zisky od 2013, které přišly díky levné libře a poklesu cen komodit.

„FTSE pravděpodobně otestuje rekordy nad úrovní 7100 bodů,“ míní Kathleen Brooksová, šéfka research oddělení společnosti City Index. „Obzvláště by k tomu mělo dojít, pokud letošní oslabení libry přispěje ke zvýšení aktivity britských firem v oblasti fúzí a akvizic.“

Co dalšího signalizuje růst?

  1. Naposledy, kdy byly náklady zajištění proti propadu tak nízko, index FTSE vzrostl o téměř 2,7 % za méně než dva měsíce. Tehdy jsme byli svědky nového intradenního rekordu na 7129,83 bodech.
  2. Naprostá většina stratégů dotázaných agenturou Bloomberg vidí hodnotu indexu ke konci roku 2017 na 7350 bodech.
  3. Investoři v prosinci vložili více jak 200 milionů dolarů do největšího burzovně obchodovaného fondu (ETF), který sleduje FTSE 100. Jedná se o vůbec největší příliv investic za více jak rok.
  4. V případě Bank of England se nečeká jakákoliv změna její stávající politiky.

Další metrikou hrající ve prospěch FTSE 100 je valuace. Index se obchoduje na 14,5násobku očekávaných zisků, což je nejnižší číslo od července 2015 ve srovnání dalšími benchmarky, jako je například Euro Stoxx 50. Analytici věří, že britským firmám vzrostou během příštího roku zisky o 24 %, zatímco u ostatních evropských pouze o 4,9 %.

Newsletter