Buffett má něco za lubem. Čím nás chce překvapit?

Slavný investor a miliardář Warren Buffett možná chystá obří akvizici. Jeho investiční společnost Berkshire Hathaway nedávno nakoupila podíly ve čtyřech amerických aerolinkách a vše prý nasvědčuje tomu, že se chystá jednu z nich převzít kompletně.

Ve druhé polovině loňského roku Buffett nakoupil podíly v American Airlines, Delta Air Lines, United Continental a Southwest Airlines v celkové hodnotě 1,3 miliardy dolarů. Tento krok přišel poněkud překvapivě vzhledem k tomu, že Buffett ještě v roce 2013 tento sektor označil jako „smrtelnou past pro investory“. A nyní se prý na obzoru rýsuje převzetí celé letecké linky. K takovému závěru došli podle informací serveru businessinsider.de analytici americké investiční banky Morgan Stanley.

Buffett startuje na křídlech aerolinek, vítr vane z Bílého domu

Analytici zde totiž údajně spatřují paralely s Buffettovou dosavadní investiční strategií. Miliardář totiž v minulosti nakoupil podíly v amerických železničních společnostech Norfolk Southern, Union Pacific a Burlington Northern Santa Fe (BNSF), aby později nabyl 77,5 % podíl v BNSF a své podíly ve zbylých dvou firmách opět prodal.

Nápadně podobná je i situace v obou sektorech. V obou případech totiž Buffett do hry vstoupil ve chvíli, kdy daný sektor prošel smrští fúzí a akvizic a situace se již do značné míry uklidnila. Navíc jsou prý aerolinky dobrým oborem pro investory z jiných oborů, neboť nakupovat letadla a nechat je létat, je snazší, než se vypořádávat s rozsáhlou železniční sítí, uvedl sám Buffett již dříve v rozhovoru pro agenturu Bloomberg.

A kterou společnost si z výše jmenovaných aerolinek Buffett vybere? Analytici Morgan Stanley odhadují, že půjde o Southwest Airlines. Tato firma se totiž prý vyznačuje svým kvalitním managementem i strukturou nákladů. Navíc se od ostatních odlišuje absencí zaoceánských letů a nevybíráním poplatků za přepravu zavazadel. Dobrým důvodem ke koupi je bezesporu i fakt, že je tato společnost již přes 40 let v zisku.

Na co sáhne, to vydělá… Buffett prodává dům na pláži

 

Newsletter