Buffett nakupuje. Největší akvizice v historii?

Společnost Berkshire Hathaway proslulého amerického investora Warrena Buffetta se blíží dohodě o úplném převzetí americké průmyslové firmy Precision Castparts. Transakce, jejíž hodnota se odhaduje na 37 miliard dolarů, by se mohla stát dosud největší akvizicí Buffettovy firmy. Napsal to v neděli list The Wall Street Journal a Berkshire dnes plán na převzetí potvrdila.

Investiční skupina miliardáře Warrena Buffetta nabídla za výrobce komponentů leteckých motorů 235 dolarů na akcii, což znamená prémii zhruba 21 % nad páteční závěrečnou cenou, v hotovosti. Celá transakce je tak oceněna na zhruba 37 miliard dolarů, včetně dluhu. Berkshire již vlastní 3 % akcií společnosti, což z ní činí největšího akcionáře.

Precision Castparts, založená v roce 1949 v Portlandu ve státě Oregon, vyrábí komponenty strojů a leteckých motorů, vybavení pro elektrárny a těžařský průmysl. Její roční tržby dosahují deset miliard dolarů. Firma v minulých letech pomocí akvizic výrazně expandovala, její akcie však kvůli výrobním a dalším problémům výrazně zaostávaly za růstem širšího trhu. Precision Castparts působí rovněž v České republice, kde má výrobní závod v Plzni.

Skupina Berkshire Hathaway ovládá více než 80 dceřiných společností, které podnikají v různých odvětvích. Vlastní rovněž významné podíly v řadě známých firem, jako jsou Coca-Cola, IBM a American Express.

Zisk Buffettovy společnosti Berkshire se propadl o třetinu

Největší akvizicí Berkhsire bylo dosud převzetí 77 procent akcií železniční společnosti Burlington Northern Santa Fe za 26 miliard dolarů z roku 2010. V posledních letech se Buffettova společnost spojila s brazilskou investiční firmou 3G Capital Partners ke transakcím v potravinářském sektoru a výsledkem byla koupě výrobce kečupů H.J. Heinz za 23 miliard dolarů a jeho následné sloučení se společností Kraft Foods Group.

Berkshire potřebuje další velké akvizice, aby si udržela růst zisků. V pátek firma oznámila, že její čistý zisk se ve druhém čtvrtletí meziročně propadl o více než třetinu na čtyři miliardy dolarů. Za poklesem stály nižší investiční příjmy a slabší výsledky pojišťovacích aktivit.

V průmyslovém sektoru Berkshire koupila například výrobce speciálních chemikálií Lubrizol za devět miliard dolarů. Buffettova skupina v posledním desetiletí výrazně rozšiřuje své aktivity na tomto poli.

Newsletter