Buffett: Nepanikařte. Berte akcie jako firmu či dům

Netuším, kam půjde akciový trh zítra, za týden, za rok, říká v reakci na nárůst tržní volatility věhlasný investor Warrenn Buffett pro CNBC. S tím, že to vědět nepotřebuje, protože takové uvažování nad investicemi do akcií považuje za liché. „Pokud vlastníte nějaké akcie jako formu investice, prostě s nimi tak zacházejte. Přistupujte k nim stejně, jako kdybyste vlastnili dům, byt, nebo třeba hospodářství. Dívejte se na ně, jako na firmu,“ radí investorům na CNBC Buffett. Ten je proslulý investicemi na základě fundamentu a na dlouhou dobu.

„Najděte si prostě kvalitní firmu a tu držte. Jestli hodláte nakupovat nebo prodávat na základě zpráv v novinách nebo něčeho, co vám poradí soused, špatně děláte. Tím, že se budete pokoušet akcie denně prodávat (nebo nakupovat), prostě nevyděláte,“  je přesvědčen miliardář.

Americkou ekonomiku dle slov Buffetta pro CNBC vyvádí z vleklé finanční krize právě pozvolný, ale vytrvalý růst firemních zisků. „Ekonomika se z propadu v roce 2009 zotavuje tempem tak akorát. Lidé jsou chvílemi více nadšeni nebo naopak více zklamaní, ale nárůst je rozumný. Ani moc, ani málo,“ konstatuje Buffett ve svém ohlédnutí za předchozími kvartály a na prahu americké výsledkové sezóny na třetí čtvrtletí roku 2014.

Americká U.S. Bureau of Economic Analysis zveřejní odhad růstu americké ekonomiky ve třetím čtvrtletí roku dne 30. října. Průzkum americké asociace NABE hovoří o 3% růstu americké ekonomiky ve 3Q v přepočtu na celý rok (anualizováno). Revidovaných 4,6 % v anualizované podobě za druhé čtvrtletí roku bylo nejvyšším tempem růstu americké ekonomiky od konce roku 2011. 

Newsletter