Buffett věří větru a slunci. Investuje 15 miliard dolarů

Warren Buffett věří obnovitelným zdrojům. Jeho společnost Berkshire Hathaway hodlá do projektů v oblasti větrné a solární energie ve Spojených státech investovat dalších 15 miliard dolarů, tedy ještě jednou tolik.

„Je tu dalších 15 miliard dolarů, pokud jsem správně informován,“ odpověděl na otázku, kolik hodlá společnost investovat do obnovitelných zdrojů energie, na výroční konferenci Edison Electric Institute v Las Vegas.

Podobně smělá vyjádření nejsou pro předsedu představenstva a CEO Berkshire ničím výjimečným. Svým apetitem po obřích akvizicích za miliardy dolarů je známý. Společnost miliardáře z Omahy je již pátou největší na světě z hlediska tržní hodnoty.

Buffett si oblíbil regulováná, na kapitál náročná odvětví, což potvrzuje investicemi do železnic BNSF nebo energetik. Jak sám říká, má toto průmyslové odvětví rád, jelikož poskytuje možnosti pro reinvestování a případné další akvizice. V roce 2000 získal kontrolu nad energetickou společností v Iowě a pomohl financovat její expanzi.

Divize Berkshire Hathaway Energy spravuje elektrické rozvody ve Velké Británii, plynovody od Velkých jezer až po Texas a elektrárny v Oregonu a Nevadě. Investice do obnovitelných zdrojů zahrnují také větrné farmy v Iowě a Wyomingu či solární farmy v Kalifornii a Arizoně.

Na rozdíl od ostatních energetik, zadržuje Berkshire Hathaway Energy všechny své zisky a na této strategii by se nemělo příliš měnit. Jak Buffett řekl, divize by v následující dekádě mohla reinvestovat zhruba 30 miliard dolarů. „Budeme pokračovat v tom, co děláme,“ prohlásil.

Investice do obnovitelných zdrojů energie nejsou od věci vzhledem k tomu, že USA plánuje snížit svou závislost na fosilních palivech. Do roku 2030 by emise oxidu uhličitého měly v porovnání s rokem 2005 klesnout o 30 procent.

„30miliardové výdaje na projekty v oblasti obnovitelných zdrojů by nebyly před dvaceti lety v Berkshire myslitelné. Buffett nyní signalizuje, že sektor považuje z hlediska výnosů za atraktivní,“ nechal se slyšet Jeff Matthews, akcionář Berkshire a autor knih o společnosti.

Nick Akins, šéf American Electric Power, říká: „Je povzbudivé, že (Buffett) chce investovat, vzhledem k tomu, že tento průmysl potřebuje vysoké množství kapitálu.“ American Electric Power Co. je partnerem Berkshire v rámci joint-venture s názvem Electric Transmission Texas.

Berkshire Hathaway miliardáře Warrena Buffetta zklamala investory

Warren Buffett plánuje další akvizici. Kdo bude jeho příštím terčem?

Miliardář Buffett sází na Verizon. Přikoupil i Wal-Mart

Investiční sázky podle Buffetta: Atraktivní dividenda, trvalý růst byznysu

Newsletter