Dolar zpevnil pro 1,0850 za euro. Evropské výnosy rostu, americké klesají. Koruna se obchoduje v pásmu 25,30-25,35 za euro.

Buffett vs. Ortega aneb souboj miliardářů

Agentura Bloomberg si od roku 2012 vytváří vlastní index světových miliardářů. V jeho nejaktuálnějším vydání došlo k určitým změnám v pořadí. Nejbohatší i nadále zůstává Bill Gates se svým čistým jměním o hodnotě 85,5 miliardy dolarů. O druhé místo se však vedl souboj mezi „věštcem z Omahy“ Warrenem Buffettem a vládcem španělského módního průmyslu Amanciem Ortegou.

Pomyslný souboj nakonec vyhrál Ortega se svými 71,5 miliardami dolarů. Na třetím místě pak zůstal Warren Buffett, jehož jmění sice kleslo o téměř 190 milionů dolarů, ale stále se drží na příjemných 70,2 miliardách dolarů.

Ortega se posunul v rámci žebříčku především díky razantnímu nárůstu zisků z tržeb jeho nadnárodní oděvní společnosti Inditex, která v sobě zahrnuje značky, jako je Zara, Massimo Dutti či Pull&Bear. „Ortega je naprosto šílený podnikatel,“ řekla o něm pro agenturu Bloomberg Bridget Weishaarová, analytička společnosti Morning Star. „Nikdo jiný se tak důsledně nedrží vlastní nastavené strategie jako on. I přesto, že si většinu výrobních zařízení drží poblíž své španělské základny, je schopen naprosto s klidem držet krok se všemi módními trendy, aniž by ho trápila například levná konkurence z Číny,“ dodala analytička.

 Buffettovo jmění pochází výhradně z činnosti Berkshire Hathaway. Té se letos zatím moc nedařilo. Její akcie se propadly o zhruba 5 % s tím, jak je stáhly dolů jedny z největších investic celého konglomerátu, a to American Express a Coca-Cola.

I přesto, že je Buffett znám především svou precizností ve výběru akcií, v poslední době se spíše soustředil na rozšiřování kmenové společnosti do různých odvětví. Ta zahrnovalo například březnové převzetí jednoho z největších amerických prodejců aut Axalta Coasting Systems či získání společnosti H.J. Heinz.

Buffett sází na sektor automobilek. Vsadíte si s ním?

Buffettův klíč k hodnocení akcií

Newsletter