Buffett: Z Harvardu mě vyhodili po deseti minutách… naštěstí

V útlém věku disponoval Warren Buffett obdivuhodnou znalostí finančních trhů. Neustále se vzdělával a četl. Přesto na Harvardu neprošel ani skrze úvodní pohovor. Proč je za tento “neúspěch” dnes rád, uvedl server MontyRich.

Věštec z Omahy neměl dle svých slov školu nikdy příliš v lásce. Na univerzitu se nechtěl ani hlásit, přesto na popud svého otce studoval hned na několika. Finálním stupněm vzdělání měla být Harvard Business School. V roce 1950 se proto vydal do Chicaga na vstupní pohovor. Po deseti minutách byl požádán, aby odešel.

“Bylo mi 19, vypadal jsem na 16 a emočně jsem byl na devíti letech,” vzpomínal v roce 1998. Harvardu, který se snaží vychovávat budoucí světové lídry, nebyl do akcií nadšený mladík dost dobrý. 

Hotovost impéria Warrena Buffetta je na rekordu

V horkém létě si tak listoval katalogem vysokých škol, když vtom jej zaujala University of Columbia. Nebyl to však věhlas, který jej k ní dostal, nýbrž jméno Benjamin Graham. Autor knihy Inteligentní investor a v té době také vyučující na Columbii.

Inteligentního investora četl Buffett několikrát a Benjamin Graham pro něj představoval ztělesnění boha. Dostal se na tamější univerzitu a nabídl, že bude pro Grahama pracovat zdarma. Později jej označil za nejlepšího učitele v historii financí a jeho knihu doporučuje jako základ každému, kdo se alespoň částečně o investování zajímá.

Příběh Warrena Buffetta demonstruje, že mnohdy zdánlivě nejlepší volba nemusí být zdaleka tou nejlepší. Pakliže by býval na Harvard nastoupil, Berkshire Hathaway by pravděpodobně v dnešní podobě neexistovala.

 

Newsletter