Americké výnosy rostou více než evropské. Dolar obrátil do zisku pod 1,0650 za euro. Měny regionu v mírné ztrátě. Koruna se obchoduje nad 25,25 za euro.

Buffett: Z růstu akcií radost nemívám

Program CNBC „Squawk Box“ vysílal dnes živě z Omahy, ze státu Nebraska. Hostem byl generální ředitel společnosti Berkshire Hathaway, která v sobotu zveřejnila zprávu pro akcionáře, Warren Buffett. Známý miliardář byl, mimo jiné, dotazován na to, co bude s Berkshire Hathaway v budoucnu, v době „po Buffettovi“. Konkrétně přišla řeč na Ajita Jaina, který je zodpovědný za řadu zajišťovacích obchodů Berkshire. Buffett řekl, že společnost má „přesný plán“, který by „měl jít realizovat do 24 hodin,“ ale dodal, že provedení bude možné jen v určitou dobu a za jistých okolností. Buffett řekl, že Jain a Greg Abel, kteří jsou odpovědní za energetický business Berkshire, budou v době po Buffettovi pro Berkshire důležití a dodal, že mezi nimi žádný mocenský boj neprobíhá. Buffett samozřejmě nechtěl prozradit, jestli byl některý z nich vybrán jako další ředitel. Přišla řeč i na akcie Berkshire. K tomu Buffett poznamenal, že o jejich vývoji „nemáme ponětí, ale to jsme neměli nikdy.“ 

IBM

Na adresu IBM Buffett řekl, že nakoupil víc akcií, protože se mu společnost líbí. Buffett poznamenal, že před 5 lety napsal, že to nejlepší, co se akciím IBM může stát, je, že po dobu dalších pěti let nebudou dělat nic. Řekl, že má obecně rád, když si koupí akcie nějaké společnosti a ty nedělají nic. „Jdou-li akcie nahoru, nemám radost,“ řekl Buffett. Je to proto, že když cena akcií stoupne, je pro Berkshire dražší získat další podíl ve společnosti.

U IBM očekává, že příjmy společnosti klesnou. Pokud se však zeptáte některé z největších amerických společností, jestli spolupracuje s IBM, odpověď je a bude pravděpodobně i nadále „ano“. V odpovědi na otázku, proč by někdo chtěl vlastnit IBM, Buffett řekl, že byste měli vlastnit akcie – nebo jakoukoliv akcii – pouze máte-li důvod ji vlastnit. Podle něj by nikdo neměl vlastnit akcie proto, že je vlastní někdo jiný. Prozradil, že jeho náklady na IBM jsou „pravděpodobně“ asi 170 dolarů na akcii. Akcie IBM jsou v současné době obchodovány v okolí 160 dolarů.

ExxonMobil

K sázce na ExxonMobil Buffett řekl: „Prodali jsme všechno.“ Ve čtvrtém čtvrtletí tak Berkshire prodala veškerý svůj podíl v ropném gigantu. Buffett dodal, že jde o velkou firmu, ale hotovost, kterou dostal za prodej podílu, může využít lépe. Ve čtvrtém čtvrtletí klesly akcie ExxonMobil asi o 2 procenta. K otázce na vývoj ceny ropy v příštích 6 měsících poznamenal, že „žádný názor“ nemá  a odmítl, že by cena ropy za prodejem stála.

Investiční proces Bershire

Co se investičního procesu Berkshire týče, Buffett řekl, že Ted Weschler a Todd Combs, dva investiční manažeři Berkshire společně s ním činí vlastní investiční rozhodnutí a nemusí nutně vědět, zda kupují stejné akcie. Buffett řekl, že jim určuje „pár věcí,“ které by neměli kupovat, aby neporušovali určitá pravidla. Například Berkshire nekoupí další podíl ve Wells Fargo, protože již nyní vlastní více než 9 procent společnosti a pokud by se dostali přes 10 procent, je třeba mít povolení od Fedu. Jinak však mají volnost, dodal Buffett.

Ekonomika

Od pádu z podzimu roku 2009 se americká ekonomika vrací mírným tempem, poznamenal Buffett. „Někdy se jedná o rychlejší vlnu, někdy to zadrhává. Ale je to už pět a půl roku a neustále se dostáváme do mírného tempa, řekl Buffett. „Je stále co zlepšovat, ale ve srovnání se zbytkem světa si vedeme docela dobře.“ Dodává, že dvouprocentní růst HDP je docela dobrý a pokud bude tento růst pokračovat více než dekádu, bude se jednat o skvělé období. Dodává, že neví, jestli je dvouprocentní růst HPP předurčený, ale byl by překvapený, kdyby byl nižší.

Tesco

Za zmínku stojí také výroční zpráva akcionářům společnosti Berkshire Hathaway, vydaná v sobotu, kde Buffett zveřejnil ztrátu 288 milionů liber v investici do problémového britského supermarketu a servítky si nebral. Přiznal, že se cítí trapně, že mu trvalo tak dlouho z této investice utéct. Situaci v Tescu přirovnal ke švábům. Ve světě podnikání se špatné zprávy často objevují sériově: Vidíš švába v kuchyni, a jak dny plynou, potkáváš jeho příbuzné. Akcie Tesco jsme prodali v průběhu roku a nyní jsme mimo pozice. (Je třeba zmínit, že Tesco najalo nové vedení a my jim přejeme jen to dobré). Naše ztráta po zdanění z této z této investice činí 444 milionů dolarů, tedy asi jednu pětinu jedno procentního čistého jmění Berkshire, napsal Buffett ve zprávě.

 

Newsletter