Bulharsko potápí banku CCB. Sebere jí licenci a navede vyšetřovatele

Bulharsko odebere licenci problémové bance Corporate Commercial Bank (CCB), která po hromadném vybírání vkladů přešla pod státní kontrolu. Kvalitní aktiva této finanční instituce Bulharsko převede na její divizi a naopak upozorní vyšetřovatele na možné zneužití pravomocí v bance. Oznámila to dnes bulharská centrální banka.

Masivní vybírání vkladů z CCB nastalo poté, co klienty zneklidnily zprávy obviňující hlavního akcionáře Cvetana Vasileva z podezřelých obchodních dohod. Vasilev jakékoli pochybení popírá.

Centrální banka nad čtvrtou největší bulharskou bankou na konci června převzala dočasnou kontrolu a nařídila kontrolu aktiv a závazků banky.

Černé půjčky, tunely

V dnešním sdělení centrální banka uvedla, že chybí zásadní informace o půjčkách v objemu 3,5 miliardy leva (cca 49 mld. Kč). Významná část portfolia půjček CCB má prý spojitost se stranami, které souvisí s osobou Vasileva. Krátce předtím, než stát nad bankou převzal kontrolu, vzal Vasilev z CCB 205 milionů leva prostřednictvím třetí strany, uvedla také centrální banka dle Reuters. Vyšetřovatelé by měli určit, zda krok lze kvalifikovat jako „vykradení“ banky.

Terčem hromadného vybírání vkladů se v Bulharsku v minulých týdnech kromě CCB stala i třetí největší First Investment Bank. Bulharské úřady pak zadržely několik osob kvůli podezření, že posílaly e-maily a vzkazy s poplašnými zprávami o bankách. Vláda pak minulý týden uvedla, že důvěra v bulharský bankovní systém se obnovila.

Newsletter