Bundesbank: Eurozóna musí přestát bankrot člena

Eurozóna by měla podniknout kroky, které zajistí, že měnová unie vydrží platební neschopnost některé ze svých členských zemí. Uvedla to dnes německá centrální banka Deutsche Bundesbank. V eurozóně se nyní zaměřuje pozornost na Řecko, jemuž hrozí vyhlášení bankrotu, pokud nová řecká levicová vláda nepřesvědčí svými kroky eurozónu, aby jí v nejbližších týdnech uvolnila další finanční pomoc. 

„Finanční a dluhová krize… ještě není překonána,“ uvedla Bundesbanka a zdůraznila že primární zodpovědnost za své dluhy musí mít jednotlivé státy a investoři. „Měnová unie by měla být schopna vydržet extrémní případ pádu některého členského státu do insolvence,“ dodala banka podle agentury Reuters. 

Bundesbanka rovněž v dnešní měsíční zprávě předpověděla německé ekonomice ve druhém čtvrtletí pokračující zlepšování hospodářské situace, kterou podpoří domácí i zahraniční poptávka. „Německá ekonomika po překvapivě silném růstu na konci roku 2014 výrazně sílila i v prvním čtvrtletí. Známky pokračujícího energického vzestupu jsou patrné i pro druhé čtvrtletí,“ uvedla Bundesbanka. 

Německá ekonomika ve čtvrtém čtvrtletí zrychlila meziroční růst na 1,6 procenta z tempa 1,2 procenta v předchozích třech měsících. Za celý rok ekonomika expandovala o 1,6 procenta. 

Newsletter