Býci na Tesle bijí na poplach. Kvůli ceně Modelu X

Tesla Motors přišla na trh s novým Modelem X. Analytici však předpovídají, že dosáhnout stanovených cílů nebude pro automobilku ze Silicon Valley vůbec jednoduché. Plně elektrické SUV šokovalo svou cenou. Analytici Morgan Stanley v reakci srazili cílovou cenu akcií Tesla ze 465 dolarů na 450 dolarů. Jsou na Tesle býky, jejich nový cíl je stále o víc jak polovinu nad průměrem dle Factset Research: 288,47 dolarů na akcii.

Model X v plné výbavě koupíte za 132.000 dolarů. Tesla prohlásila, že levnější specifikace modelu budou k dispozici v příštích několika měsících. „Co se technické stránky vozidla týká, byla naše očekávání vysoká. Zdá se, že je Tesla splnila,“ poznamenávají analytici. „Cena vozu je však přinejmenším o 10 až 15 tisíc dolarů vyšší, než jsme předpokládali. I za předpokladu, že ceny budou klesat, až Tesla přijde s levnějšími specifikacemi modelu, bude stejně stále dražší, než se očekávalo. Tesla pak bude mít problém potkat se s tržními prognózami,“ dodávají analytici.

Zdražit Teslu, ulevit naftě. Dieselgate po Dánsku

„I kdyby Tesla představila výrazně levnější specifikace modelu brzy, neočekáváme, že by v roce 2016 dodala více než 20 000 modelů,“ dodává Morgan Stanley s tím, že zmírnila své predikce prodejů Modelu X pro letošní rok, a to přibližně o polovinu na 1 506 kusů. Pro rok 2017 snížila Morgan Stanley očekávání na 34 tisíc vozů oproti původnímu odhadu 42 tisíc a pro rok 2018 pak z 55 na 45 tisíc vozů. „Upravujeme také předpovědi ročního prodeje pro Model S na dva až tři tísíce kusů,“ dodala dále Morgan Stanley. Prodej modelu podle nich ovlivní jednak nově vydaný Model X a také pokračující prodejní zpomalení v Číně.

Tesla za 465 dolarů? Morgan Stanley prudce zvyšuje cíl, akcie rostou

Podle analytiků bude i Model 3, určený široké veřejnosti, stát víc, než bylo předpokládáno. Generální ředitel Tesly Elon Musk sice avizoval, že auto bude pravděpodobně stát 35 tisíc dolarů, je ale nepravděpodobné, že by klesly výrobní náklady a náklady na baterie. Analytici Morgan Stanley očekávají, že Model 3 bude stát spíše 55 až 60 dolarů, tedy zásadně víc.

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Newsletter