Býčí trh na dolaru pokračuje, Japonci podpořili jen

Dnešní vystoupení prezidenta evropské centrální banky Maria Draghiho přineslo nečekaně holubičí pohled na stav ekonomiky eurozóny. Podle jeho slov musí ECB zvýšit inflaci a inflační očekávání jak rychle to jen půjde, s tím, že ekonomická situace eurozóny je nadále velmi obtížná. Draghiho slova jdou v ruku v ruce s očekáváním brzkého započetí programu odkupu korporátních nebo dokonce vládních dluhopisů, jinými slovy kvantitativního uvolňování v Evropě.

Draghi srazil euro. ECB musí rychle zvýšit inflaci i očekávání

Euro na tyto slova zareagovalo prudkým poklesem, momentálně na 1,2461 dolarů za euro.

Vzhledem k proražení důležitého supportu na 1,25 dolarů za euro, lze očekávat, že společná evropská měna bude nadále klesat a není vyloučené, že v dohledné době budeme svědky nových, dvouletých minim, jenž se momentálně ocitají na úrovni 1,23565 dolarů za euro.

Japonský jen prudce vzrostl poté, co japonský ministr Taro Aso sdělil, že pád měny byl příliš rychlý. Jen obchoduje poblíž úrovně 117,920, poté, co ve čtvrtek dosáhl 118,973 jenů za dolar, nejvyšší úrovně za posledních 7 let. Japonský ministr mimo jiné sdělil, že rychlé měnové pohyby, ať už směrem nahoru nebo dolů, jsou nežádoucí.

Hodnota dolaru vzrostla téměř o 10 jenů, poté co Bank of Japan překvapila trhy expanzí svého monetárního stimulu za účelem nastartovat ekonomiku. Mnoho hráčů na trhu nicméně vidí oživení jenu vůči dolaru jako krátkodobou korekci, jež nebude mít dlouhého trvání.

Také čínská centrální banka dnes ráno prohlásila, že v případě potřeby podpoří ekonomiku dalšími dodávkami likvidity. 

Býčí trh na dolaru pokračuje, i vzhledem k stále se lepšícím stavu americké ekonomiky. 

Česká koruna dnes prudce oslabuje vůči dolaru na 22,216 korun za dolar, což odráží vývoj na eurodolaru. Vůči euru zůstává v téměř nezměněné podobě na 27,6722 korun za euro. 

Newsletter