Býk nebo medvěd? Rozhodne Yellen

Americký dolar obchoduje bez výraznějšího trendu již několik týdnů, dnešní výpověď guvernérky Fedu Janet Yellenové před americkým Kongresem by však podle mnoha expertů mohla tuto skutečnost změnit. Americká měna, jež aktuálně obchoduje vůči euru na 1,132 dolarů za euro, by v případě jestřábího tonu guvernérky Fedu mohla znovu započít svůj býčí trend, a dostat tak pod tlak hodnotu eura. Mnoho předních investičních bank nadále věští, že dolar vůči euru v následujícím roce až dvou dosáhne parity.

Na druhé straně například analytici Goldman Sachs předpovídají, že vystoupení Janet Yellenové se ponese na holubičí vlně nedávno vydaného zápisu ze setkání Fedu. V případě, že se tento scénář potvrdí, dolar by měl nadále pokračovat v konsolidaci a vůči euru dokonce oslabit.

Očekávání zvyšování úrokových sazeb americkým Fedem je nadále nejzásadnějším katalyzátorem pro cenové pohyby dolaru. Mnoho účastníku trhu nadále předpokládá růst sazeb již v červnu tohoto roku. Například analytici z investiční banky Citibank však očekávájí růst amerických sazeb až na konci tohoto kalendářního roku.

Česká koruna po výrazných cenových výkyvech v minulém týdnu způsobených výroky prezidenta Zemana a spekulacemi ohledně ČNB a přijetí eura, dnes zaznamenává klidnou obchodní seanci, kdy vůči euru obchoduje bez výraznějších změn na 27,409 korunách za euro. Vůči americkému dolaru obchoduje taktéž takřka beze změny na 24,2169 korunách za dolar.

Newsletter