Býk z Wall Street má společnost. Co zobrazuje socha děvčete?

Vážené ženy, vše nejlepší k MDŽ, a to především na Wall Street! Před známou sochou býka teď nově stojí socha malého děvčete. Kdo ji tam umístil a proč?

Socha vyobrazuje mladé děvče, zhruba ve školních letech, stojící neohroženě s rukama v pase naproti býkovi, který se připravuje k rozběhu. Celkový dojem neohroženosti a odhodlání pak podtrhuje i náznak protivětru a dívčiny vlající vlasy.

Sochu v této podobě umístila na Wall Street k Mezinárodnímu dni žen společnost State Street Global Advisors, aby tímto způsobem poukázala na nedostatek genderové diverzity ve vedení amerických firem a na výrazné mzdové rozdíly žen a mužů pracujících ve finanční sféře.

„Lidé sice hovoří o genderové diverzitě, ovšem my cítíme povinnost, že toto téma musíme posunout na mnohem vyšší level,“ cituje agentura Reuters vyjádření Anny McNallyové, jejíž firma je dcerou zmiňované společnosti State Street Global Advisors.

V rámci USA si mnohé ženy k MDŽ berou v práci volno, což vedlo některé školy dokonce k tomu, že omezily, případně pro tento den zrušily, výuku. Existují však případy, kdy ženy možnost volna nemají, přičemž mnoho z nich je možné nalézt právě v oblasti financí. Organizátoři celé akce vytyčení nové sochy je proto vyzvali, aby omezily nákupy pouze na obchody, které vlastní ženy, nebo se oblékly do rudé.

Credit Suisse: Které firmy mají navrch? Ty, kde dominují ženy

Jak si ženy vedou v rámci amerických společností? Podle State Street Global Advisors je možné narazit na jednu ze čtyř firem, která jsou součástí indexu Russell 3000 a kde v jejím vedení nestojí žádná žena.

„Dnes proto vyzýváme tyto společnosti, aby provedly konkrétní kroky ke zvýšení genderové diverzity ve svých představenstvech a vrcholném managementu,“ řekl v prohlášení CEO State Street Global Advisors Ron O‘Hanley. „Stejně tak je potřeba, aby se ženám dostalo jasného vedení, které jim v tomto směru ukáže cestu.“

Co se týče samotné sochy děvčete, autorem je sochařka Kristen Visbalová. Její umístění na Wall Street je sice součástí tzv. „guerilla art“, ovšem firma State Street svůj plán ještě před samotným odhalením oznámila vedení města, aby dílo mohlo zůstat alespoň dočasně.

„Usilujeme, aby socha zůstala na svém místě alespoň měsíc,“ sdělila McNallyová Reuters. „Pokud se však město rozhodne ponechat ji tam natrvalo, rozhodně nebudeme proti.“

Ekonomický souboj pohlaví: Proč berou muži víc než ženy?

Newsletter