Výprodejní tlaky se dolaru nepouští. Americká měna oslabuje v dolarovém indexu i proti procyklickým měnám. Proti euru se obchoduje nad 1,1870 EURUSD. Koruna profituje z větší ochoty riskovat, kterou na FX trzích pozorujeme. Pomáhá i nárůst domácích tržních sazeb. Kurz se posunul krátce pod 25,50 za euro.

Byrokracie, zbraň Agrofertu, vře Sněmovna nad DPH

Kontrolní hlášení u daně z přidané hodnoty přinese jen zbytečnou zátěž podnikatelů, kteří navíc nejsou o novince dostatečně informováni, řekl dnes poslancům předseda ODS Petr Fiala. Šéf TOP 09 Miroslav Kalousek se zase obává hlavně zneužití údajů. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) s argumenty pravicové opozice pro roční odklad zavedení kontrolních hlášení nesouhlasí.

Sněmovna se dnes mimořádně sešla nad návrhem ODS, podle kterého by podnikatelé nepodávali hlášení už v roce 2016, ale až od roku 2017. Koalice pravděpodobně nepřipustí, aby se schůze svolaná z podnětu ODS a TOP 09 konala, návrh jejího programu patrně nebude schválen. Předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura už vyhlásil, že občanští demokraté budou v lednu žádat o opakované projednání předlohy.

Ještě před hlasováním o programu schůze mohou vystupovat řečníci s přednostním právem, čehož také využívají. Fiala poukazoval na vysoké náklady, které podle něho kontrolní hlášení podnikatelům přinesou. Podle jeho informací je navíc na novinku připravena nejvýše čtvrtina podnikatelů. „Zkušenosti ze Slovenska ukazují, že zvýšená byrokracie je jedna věc, druhá věc je zdražení práce účetních a daňových poradců,“ podotkl Fiala. Bylo by podle něho taky správné počkat na verdikt Ústavního soudu, k němuž podala stížnost na kontrolní hlášení skupina senátorů.

Kontrolní hlášení u DPH: „Míříme na daňové úniky za 60 miliard“

Kalousek ohledně zneužití daňových dat Babišem poukazoval na ministrovy výroky z minulosti, když uvedl, že Vietnamci daně neplatí. „Vy mu těch dat chce poskytnout stokrát víc,“ řekl předseda TOP 09 na adresu koalice. Babiš podle něho bude moci díky těmto informacím zaútočit na skupiny nepřátelské společnosti Agrofert, kterou vlastní. Ministr se proti Kalouskovým vyjádřením ohradil, jde podle něho o sprostou lež.

Babiš označil před novináři kontrolní hlášení za zásadní opatření v boji proti podvodům u daně z přidané hodnoty, jsou podle něho důležitější než elektronická evidence tržeb. „My tady máme organizovaný zločin, který organizuje karuselové obchody. A ten nás každý rok vlastně okrádá o 80 miliard korun,“ uvedl Babiš.

Postupu ODS a TOP 09 prý nerozumí a nesouhlasí s argumentem, že podnikatelé byli o zavedení kontrolních hlášení málo informováni. Zákon byl schválen už předloni, všichni o tom vědí rok, ministerstvo dělalo kampaň, dodal.

EK odmítla Babišovu snahu o větší kontrolu nad DPH

Do Babiše se kvůli kontrolnímu hlášení pustila i levicová opozice. Místopředseda KSČM Jíří Dolejš řekl novinářům, že komunisté se zavedením hlášení principiálně souhlasí, ministerstvo financí ale zákon připravilo špatně. „Ministr financí se chlubí tím, jaké zázraky připravuje, ale žádné zázraky to nejsou, protože nejsou dobře připravené,“ kritizoval Babiše Dolejš. Dodal, že komunisté podpořili program schůze a chtěli o návrhu ODS debatovat. Účinnost zákona se podle Dolejše mohla odložit o kratší dobu, než žádala pravice.

Kontrolní hlášení s účinností od roku 2016 zavedla loňská novela zákona o DPH. Úřady budou mít přístup k údajům o obchodech mezi plátci a budou moci porovnávat data obou stran. Opatření by mělo podle ministerstva financí pomoci v odhalování zejména organizovaných daňových úniků.

 

Newsletter