Bývalý guvernér ČNB Singer: Před snížením sazeb bych nechal korunu plavat

Zdroj: Generali, Miroslav Singer

Letošní rok bude v české ekonomice lepší než ten loňský. Recese, kterou zažíváme, a to nejen u nás, je mělčí, než se původně čekalo. Snížení úrokových sazeb by mě nepřekvapilo. Před změnou je však potřeba nechat korunu plavat, řekl v rozhovoru pro Roklen24 bývalý guvernér České národní banky a současný hlavní ekonom Generali CEE Miroslav Singer.

Podle Singera nás v české ekonomice čeká „nějaké propouštění“, není však potřeba panikařit. Svět se vrátí k růstu a my jako otevřená ekonomika z toho budeme profitovat.  Zpřísněná měnová politika podle bývalého centrálního bankéře zabírá víc, než čeká model České národní banky. Vývoj její další politiky bude záležet i na pohybu koruny. Jak by postupoval v otázce intervencí a sazeb? Na to a další otázky nám Miroslav Singer odpověděl ve video rozhovoru, který byl pořízen na akci Global Investments Summit 2023 na Pražském hradě.

Zdroj: Roklen24, GIS 2023

Miroslav Singer po ukončení studia na Vysoké škole ekonomické (obor matematické metody v ekonomii v Praze), pokračoval na doktorandském studiu University of Pittsburgh, kde v roce 1995 obhájil svou disertaci a získal titul Ph.D. Během let 1991-1995 pracoval jako výzkumník a přednášející, později jako zástupce ředitele pro výzkum v Národohospodářském ústavu AV ČR a v Centru pro ekonomický výzkum a doktorské studium Univerzity Karlovy. Od roku 1995 zastával významné manažerské posty ve finanční a průmyslové skupině Expandia, kde byl také v letech 2000 a 2001 ředitelem společnosti Expandia Holding. V roce 2001 nastoupil jako ředitel do společnosti PricewaterhouseCoopers ČR a setrval v ní až do roku 2005.

V letech 2005 až 2010 byl členem bankovní rady a viceguvernérem České národní banky. Od roku 2010 do 2016 působil jako guvernér České národní banky. V lednu 2017 byl jmenován do funkce ředitele institucionálních vztahů a hlavního ekonoma Generali CEE Holding. Od ledna 2018 je rovněž členem výkonného výboru. Působí také jako předseda dozorčí rady Generali České pojišťovny a Generali Poisťovňa na Slovensku. Vedle toho je také místopředseda dozorčí rady MONETA Money Bank. Přednáší na Vysoké škole ekonomické. Miroslav Singer získal mnoho prestižních ocenění, mezi něž například patří „Guvernér centrální banky v Evropě“ pro rok 2014.

Zdroj: Global Investment Summit 2023 

Newsletter