Čas na objednávky u ECB. Italské banky by rády 27 miliard eur

Čtyřka největších italských bank si plánuje půjčit téměř 27 mld. EUR od Evropské centrální banky v rámci chystané první aukce „levných“ peněz z programu označovaného jako TLTRO. 

Italská jednička Unicredit si dle zdrojů Bloomberg v nadcházející zářijové aukci půjčí 7mld. EUR. Banca Monte dei Paschi di Siena, třetí největší italský věřitel, plánuje půjčku ve výši 3 mld. EUR, což je zhruba polovina z celkového plánu pro letošní rok.

Půjčky označované jako dodávky dlouhodobé likvidity TLTROs jsou součástí v červnu oznámeného bezprecedentního programu ECB na podporu úvěrování podniků a domácností s cílem podpořit ekonomický růst. Předchozí obdobné injekce ze strany ECB v letech 2011 a 2012 nebyly v tomto ohledu příliš úspěšné, protože banky získané peníze zainvestovaly do trhu s dluhopisy. Ekonomika eurozóny ve druhém čtvrtletí vykázala nulový růst, když se největším ekonomikám – Německu, Francii a Itálii nepodařilo dosáhnout požadované expanze.

„Půjčky jsou pro banky velice atraktivní a nyní by měly mít větší dopad na reálnou ekonomiku,“ uvedl pro agenturu Bloomberg Johannes Gareis, ekonom Natixis.

Draghiho nesplněný slib

Banky ve všech 18 členských státech, využívajících jednotnou evropskou měnu, si plánují půjčit celkem 110 mld. EUR v zářijové aukci a dalších 160 mld. EUR v nadcházející prosincové aukci, odhaduje Giuseppe Maraffino z britské banky Barclays.

Zdroji naznačené požadavky italských bank jsou o něco nižší proti původnímu očekávání analytiků. Naopříklad Antonio Guglielmi odhadoval, že sedm největších bank si v září celkem půjčí 35 mld. EUR.

Aby se mohly banky nadcházející zářijové aukce účastnit, musí o svém úvěrovém portfoliu informovat příslušnou národní centrální banku do dnešního odpoledne. Výše sazby, za kterou si banky od ECB půjčují, se pohybuje 10 bazických bodů nad klíčovou úrokovou sazbou, kterou ECB v červnu snížila na 0,15 %.

Dalších šest aukcí, které proběhnou v letech 2015 a 2016, umožní bankám půjčit si až do výše trojnásobku jejich čisté úvěrové angažovanosti a ponechat si zapůjčené prostředky po dobu až čtyř let. Zbývá tak jen doufat, že chystané aukce konečně budou mít tolik potřebný reálný dopad do evropské ekonomiky.

ECB drží sazby na minimu, stupňuje přípravy nákupů aktiv

ECB dál hledá způsob, jak přimět komerční banky k intenzivnějšímu úvěrování firem

ECB chystá nákupy aktiv, bankám úvěry až za bilion eur. Sazby beze změny

Newsletter