Krátké korunové sazby klesly. Koruna oslabila nad 25,40 za euro a nad 23,40 za dolar. Dolar proti euru zpevnil pod 1,0850. Americká výnosová křivky se napřimuje.

Caterpillar (+5 %) čeká vyšší zisk, věří v silnější rok 2015

Americký výrobce těžebních a stavebních strojů Caterpillar oznámil výsledky za 3Q14 , které výrazně předčily očekávání, a společnost navíc zvýšila odhady zisku pro tento rok. Firma vydělala za 3. kvartál 1,63 USD na akcii oproti očekávání trhu 1,36 USD a tržby vzrostly na 13,55 miliardy USD, přičemž analytici čekali 13,19 miliardy.

CEO Doug Oberhelman ve své zprávě uvádí, že světová ekonomika roste pomalejším tempem, než by si společnost představovala, ale je podle něj velmi pravděpodobné, že by se růst mohl příští rok zrychlit.

Šéf Caterpillaru říká, že společnost se zaměřila na kontrolu nákladů a také na výkonnost, což vyústilo ve zvýšení odhadu zisku na akcii pro tento rok na 6,5 USD z 6,2 USD, zatímco předpoklady pro růst tržeb zůstávají beze změn. Společnost očekává, že tržby pro rok 2014 budou stejné nebo jen mírně vyšší než v roce 2013, analytici jsou více optimističtí a čekají nárůst tržeb o 4 % na bezmála 57 miliard dolarů.

Největší výnosy firmě ve čtvrtletí plynuly ze segmentu strojů používaných ve stavebnictví, hlavně díky boomu tohoto sektoru v USA. Naopak v sektoru strojů pro těžbu nerostných surovin utrpěla firma značný pokles, nejvíce pak v regionech Asie a Latinské Ameriky.

CAT dokonce postupně zvyšuje ceny svých strojů a tím bojuje proti pomalému růstu tržeb. Akcie CAT aktuálně rostou o 4,5 % a obchodují se na 98,80 USD.

Newsletter