Evropské i americké výnosy rostou. Euro je proti dolaru ve ztrátě, obchoduje se pod 1,0900 EURUSD. Měny regionu jsou v mírné ztrátě. Koruna se obchoduje nad 24,80 za euro.

Čechy neopouští chuť utrácet, maloobchodní tržby jsou slušné

Tržby v tuzemském maloobchodě po očištění o sezónní vlivy vzrostly v lednu reálně meziměsíčně o dvě procenta. Meziročně se tržby očištěné o vliv počtu pracovních dní zvýšily o 6,6 procenta, bez očištění o 5,5 procenta.

Silný leden v ekonomice: Průmysl, maloobchod i stavebnictví

Lednové maloobchodní tržby potvrzují pokračující poměrně slušný nákupní apetyt Čechů. Výsledky jsou o to příznivější, že v meziročním srovnání porovnáváme se zvýšenou základnou přelomu let 2013 a 2014, která v té době vzrostla v důsledku intervence České národní banky za oslabení koruny. Intervence způsobila, že lidé v obavě z možného zdražování zejména dováženého zboží uspíšili své spotřební výdaje.

V lednu pokračoval trend roku 2014, charakteristický tím, že maloobchodním tržbám dominuje motoristický segment. Spotřebě nahrávala velmi nízká míra inflace a poměrně levné pohonné hmoty, které vylepšily rozpočtovou situaci českých domácností. Přes jistý nárůst pohonných hmot lze čekat příznivou situaci i v nadcházejících měsících, spotřební apetyt tedy polevovat nebude.

Newsletter