Čechy neopouští chuť utrácet, v únoru pomohl ultralevný benzín

Tržby v maloobchodě po očištění o sezónní vlivy klesly v únoru reálně meziměsíčně o 0,1 procenta. Meziročně se tržby očištěné o vliv počtu pracovních dní zvýšily o 6,3 procenta, shodně jako bez očištění.

Maloobchodní tržby v ČR v únoru vzrostly o 7,2 % (leden +6,8 %)

Únorové maloobchodní tržby potvrzují pokračující slušný nákupní apetit Čechů. Výsledky jsou o to příznivější, že v meziročním srovnání porovnáváme se zvýšenou základnou přelomu let 2013 a 2014, která v té době vzrostla v důsledku intervence České národní banky za oslabení koruny. Intervence způsobila, že lidé v obavě z možného zdražování zejména dováženého zboží uspíšili své spotřební výdaje.

V únoru pokračoval trend roku 2014, charakteristický tím, že maloobchodním tržbám dominuje motoristický segment. Spotřebě nahrávala velmi nízká míra inflace a levné pohonné hmoty, které vylepšily rozpočtovou situaci českých domácností. Ty počátkem února dosáhly svého minima (benzín Natural 95 i nafta se v průměru propadly pod 29,50 koruny za litr). Přes jistý nárůst cen pohonných hmot lze díky neutuchajícímu oživování ekonomiky čekat příznivou situaci i v nadcházejících měsících, spotřební apetit tedy polevovat nebude. Krátkodobý spotřební impuls lze navíc očekávat v tom případě, že by Česká národní banka podobně jako v listopadu 2013 intervenovala za oslabení koruny, což je varianta, jejíž pravděpodobnost je stále spíše nižší, ovšem pozvolna narůstající. 

Newsletter