Evropské i americké výnosy rostou. Euro navyšuje zisky proti dolaru nad 1,1900 EURUSD. Měny regionu drží zisky. Koruna zpět na 25,55 za euro.

Čeho se bojí němečtí podnikatelé? Nálada je nejhorší za půl roku

Nálada mezi německými podnikateli klesla na nejslabší hodnoty od letošního února, měřeno respektovaným indexem institutu Ifo. Zhoršil se jak pohled na nynější podmínky, především ale výhled do blízkých měsíců. Co jsou důvody obav?

Ifo index podnikatelského klimatu v srpnu klesl na 106,2 z červencových 108,3 bodu. Ekonomové a analytici čekali dle většinového odhadu agentury Bloomberg růst indexu na 108,5 bodu. Podnikatelé se dívají s větší skepsí jak na nynější situaci (pokles dílčího indexu na 112,8 ze 114,8 bodu) tak především do nejbližšího půl roku (pokles výhledového indexu na 100,1 ze 102,1 bodu).

Výsledková sezóna německých firem za druhé čtvrtletí roku ukázala, že silný jména – a blue chips akciového trhu – jsou na tom dobře, nad odhady analytiků o zhruba desetinu. Německá centrální banka Bundesbank předpovídá pro blízké měsíce zesilování německé ekonomiky. Přesto se mezi německé podnikatele vkrádá nejistota, pramenící jednou cestou z tématu Brexitu. Velká Británie je pro Němce třetím největším exportním trhem a firmy řeší zejména sílu možného dopadu Brexitu na budoucí poptávku po jejich výrobě.

Výroba v německým podnicích v srpnu ochladla a sektor služeb vykázal nejslabší vývoj za posledních 15 měsíců, vyplynulo z uznávaného průzkumu mezi nákupními manažery ve firmách, který realizuje Markit. Německá ekonomika ve druhém čtvrtletí rostla o 0,4 % a tento růst byl vyváženou měrou živen obchodem, soukromou i vládní spotřebou.

Newsletter