Čejka: Výhled KB ohrožují sazby. Chystáme vyšší výplatu dividend

Pokračující pokles zápůjčních nákladů ve druhé čtvrtině roku ohrožuje celoroční výhled Komerční banky, uvedl provozní ředitel Pavel Čejka. Poprvé po pěti letech banka registruje výraznější oživení v oblasti hypoték a spotřebitelských půjček.

Nízké úroky ohrožují náš výhled

„Pokračující pokles úrokové míry u desetileté splatnosti a 1,6% výnos u desetiletého vládního dluhopisu nejsou dobrými zprávami,“ řekl Čejka agentuře Bloomberg. „Tento vývoj má negativní dopady do našeho výhledu, protože naši nadbytečnou likviditu investujeme při nižších výnosech a existuje tak riziko změny našeho výhledu negativním směrem,“ řekl provozní šéf Komerční banky pro Bloomberg.

ČNB v květnu po dvanácté v řadě ponechala hlavní úrokovou sazbu 2T repo beze změny na úrovni 0,05 % a trvá závazek ČNB nenechat korunu posílit pod 27,00 k euru. Pro letošek ČNB zvýšila výhled růstu tuzemské ekonomiky na 2,6 % z dříve odhadovaných 2,2 %, pro příští rok čeká 3,3 % oproti předchozím očekávaným 2,8 procenta.

„Předpokládali jsme, že v polovině roku se výnos na 10letém vládním dluhopisu bude pohybovat kolem 2,5 procenta. Nyní poklesl k úrovni 1,6 procenta, což je viditelná mezera,“ uvedl Čejka s tím, že růst přijde, ale později proti očekáváním.

Banky pod tlakem po testech ČNB

Akcie bank jsou dnes na pražské burze pod tlakem a Komerční banka je tou šťastnější s odpisem 1,4 procenta při poklesu akcií Erste o 2,2 procenta. Banky reagují i na včera zveřejněné zátěžové testy ČNB, které ukázaly, že sektor je silný v kramflecích vůči zátěžovým scénářům možného vývoje ekonomiky, na druhé straně ale nedochází k ústupu špatných úvěrů, které se plynule přelévají mezi odpisované.

V úvodu května Komerční banka uvedla, že očekává meziroční růst čistého úrokového výnosu o 0,6 procenta a celoroční pokles tržeb meziročně o jedno procento. Celkový objem úvěrů má růst v rozmezí tří a pěti procent. Aktualizaci výhledu chce Komerční banka poskytnout prvního srpna, kdy zveřejní kvartální výsledky za druhé čtvrtletí roku.

Po pěti letech oživení spotřebitelských půjček

Podle Čejky Komerční banka stále sází na oživení úvěrové aktivity ve druhé polovině letošního roku, zatím ale příliš nevidí zlepšení u úvěrové aktivity firem. „Poprvé po pěti letech pozorujeme vysoce jednociferný růst u hypoték a nárůst spotřebitelského financování,“ uvedl dále provozní šéf Komerční banky.

Za druhé čtvrtletí roku Komerční banka dle Čejky očekává mírný pokles čisté úrokové marže oproti 2,6 procenta v prvním čtvrtletí roku.

Chystále vyšší výplatu dividend

Komerční banka podle Čejky chystá změny kapitálové strukury, které pod novou regulací Basel III otevřou prostor zvýšení dividendového výplatního poměru pro akcionáře. „Záležitost projednáváme s regulátorem i mateřskou skupinou Societe Generale. Nejprve ale musíme vyčkat na konečnou legislativu. Raději půjdeme cestou zvýšení dividendového výplatního poměru pro akcionáře, než výplaty nějaké podoby superdividendy,“ vzkázal Čejka investorům.

 

 

Newsletter