Čeká nás další nemalé zvýšení evropských úrokových sazeb

Klíčové body

  • ECB se bude rozhodovat mezi navýšením sazeb o 50, nebo 75 bodů.
  • Trh zaceňuje hike o tři čtvrtě procentního bodu ze zhruba 70 %.
  • Rizikem eura je výrazné zhoršení výhledu růstu s ohledem na energetiku.
Zdroj: Depositphotos

Evropská centrální banka na zářijovém zasedání doručí další nemalé zvýšení sazeb. Čtvrteční setkání Rady guvernérů ECB by mohlo přinést ještě výraznější úpravu úroků než to červencové. Základní argumentace banky bude postavená na aktualizované prognóze naznačující zhoršení růstu, a především výraznější proinflační tlaky ohrožující střednědobé dosažení cenové stability, včetně inflačních očekávání.

Rada guvernérů ECB na svém posledním zasedání potvrdila, že další rozhodnutí budou prováděna individuálně na každém zasedání v závislosti na posledních datech. A právě ta jasně ukázala potřebu dalšího navýšení úroků, které bude určitě převyšovat čtvrt procentního bodu.

Evropské ceny výrobců v červenci vzrostly na historická maxima dosahující téměř 38% růstu. Předběžný odhad spotřebitelské inflace za srpen pak ukázal nárůst o 9,1 % meziročně, což je nejvyšší číslo v historii eurozóny. Na rekord se posunula i jádrová inflace převyšující inflační cíl o 2,3 procentního bodu. Největším překvapením byl nárůst cen zboží mimo energie z červencových 4,5 % meziročně na 5 %. U služeb jsem se posunuli z 3,7 % na 3,8 %. Tempo růstu cen energií pak zpomalilo růst z 39,6 % na 38,3 %.

Poptávková inflace není v Evropě tak silná jako například v USA. Výrazný podíl nesou energie. U nabídkových inflačních tlaků je však třeba počítat s tím, že čím déle udržují inflaci vysokou, tím roste pravděpodobnost sekundárních inflačních efektů. Nad rámec toho hned několik členů Rady guvernérů upozornilo na náznaky možného odukotvení inflačních očekávání. Například poslední průzkum ECB mezi spotřebiteli ukázal nárůst výhledu inflace na tříletém horizontu z 2,8 % na 3 %. Na ročním zůstává beze změny na 5 %. Nad cílem jsou i odhady profesionálů z průzkumu ECB pro třetí čtvrtletí. Proinflačně pak působí i slabý kurz eura.

Předpokládáme, že ECB povede debatu mezi navýšením sazeb o 50, nebo 75 bodů. Zatímco hlavní ekonom Philip Lane se vyslovil pro pokračující předvídatelné úpravy, jestřábí křídlo v čele s guvernérem německé a rakouské centrální banky, které doplnili zástupci Pobaltí, explicitně zmínilo možnost zvýšení o 75 bodů. Jestřábí rétoriku, avšak bez konkrétního čísla, pak zaujala i členka Výkonné rady ECB Isabel Schnabelová.

Přikláníme se k tomu, že ECB nakonec zvolí strategii frontloadování a zvýší sazby o 75 bodů. Trh s touto úpravou z velké části pracuje, zaceněna byla už na konci minulého týdne zhruba ze 70 %, proto by nemělo jít o výraznější překvapení. Aktuální peněžní trhy naznačují navýšení sazeb do konce roku o více než 170 bodů. V příštím roce pak o dalších více než 50, což by vrchol aktuálního cyklu dostalo nad hranici 2 %.

ECB se bude zřejmě chtít vyhnout jakýmkoliv náznakům, o kolik by mohla v dalších měsících sazby upravovat. Naznačí-li však, že by ve zvýšeném tempu úprav mohla pokračovat, pro euro by mohlo jít minimálně z krátkodobého hlediska o mírnou podporu. Tu by však mohl zcela smazat ekonomický výhled. Čím negativnější, zejména s ohledem na dopady dění v energetickém sektoru, tím potenciálně větší tlak na slabší společnou měnu, nehledě na v posledních dnech rostoucí nominální i reálné tržní sazby.

U výnosové křivky pak můžeme čekat její další zploštění, u německé dokonce i možnou inverzi. U koruny je možný negativní sentiment ve spojení s výrazným zvýšením sazeb, ale i s potenciálním výrazným zhoršením výhledu evropského růstu.

Z dalších témat, která by mohla zaznít například z otázek novinářů, je možné zmínit kvantitativní utahování. Někteří členové Rady ECB QT zmínili během konference v Jackson Hole. Guvernéři toto téma nebudou na zářijovém zasedání ještě debatovat. Lze očekávat, že na řadu přijde až po vlně frontloadování sazeb, což by podle nás mohlo být na konci letošního roku. Řeč je přitom o programu APP. Reinvestice z programu PEPP poběží déle, přičemž nadále budou fungovat jako nástroj použitelný při prvních náznacích možné fragmentace. Až poté by ECB v případě potřeby sáhla po novém nástroji TPI.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

dDolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 0,9954 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 109,58 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 0,9860 do 1,0004 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,59 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 24,70 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,52 až 24,68 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 24,64 do 25,01 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, ECB, Fed, ČNB, COT, TradingView

Newsletter