Čeká nás další propad EUR/GBP?

Poté co se v polovině března vyšplhal kurz EUR/GBP až na 0,8400, zažívá cena páru strmý pokles. Hlavními příčinami tohoto cenového poklesu je z fundamentálního hlediska nejen zlepšující se stav ekonomiky ve Velké Británii, ale také přetrvávající krize na Ukrajině, která mnohem více negativně působí na cenu eura.

Konfederace britského průmyslu předpověděla zvýšení růstu britské ekonomiky z 2,6 procent na 3,0 procenta v letošním roce. Podle výzkumu organizace NIESR se britská ekonomika nachází v blízkosti znovuzískání předkrizové úrovně ekonomické aktivity. Ekonomický výkon na konci dubna byl jen 0,17 % pod svým před-recesním vrcholem. Na druhé straně, jak varovala šéfka MMF, ekonomická situace v Evropské unii se zdá být stále zmítána krizí.

Z hlediska technické analýzy lze pozorovat, že se cena EUR/GBP pohybuje již 9 měsíců v nastoleném trendu. Po dosažených maximech ze srpna 2013, kdy se cena vyšplhala až na hranici 0,87678, začal nový medvědí trh, který zdá se nebere konce. 12. květen byl pro cenu zásadní tím, že byla prolomena hranice rezistence uzavřením denní svíčky pod hranicí 3měsíčních minimálních hodnot.

Co lze očekávat? Zásadní bude pro vývoj ceny zítřejší zveřejnění dat z britského trhu práce. V případě naplnění konsensu 6,8% nezaměstnanosti (což by znamenalo mírné snížení z 6,9 % v předchozím měsíci) lze předpokládat, že by cena na pár dní měla obchodovat v pásmu, případně lehce klesat, přičemž by se však neměla dostat nad hranici nově formovaného supportu. V případě jeho překonání je velice pravděpodobné, že budeme svědky strmého poklesu. Pokud se nezaměstnanost zvýší, což ovšem vzhledem k posledním datům z UK není moc pravděpodobné, cena by měla stoupat, avšak ne tolik, aby prolomila hranici 0,8200, což je zaprvé hranice psychologická, a zadruhé zde jsou patrné trendové supporty.

Nastává tedy situace, kdy hned několik tržních aspektů nasvědčuje otevření spekulativní short pozice. Tato pozice by měla mít stop loss na 0,81750, tedy těsně nad hranicí nově zformovaného supportu, a TP na 0,81050, což je pásmo, kde se nachází další z rezistencí a kde je pravděpodobné, že se cena zastaví v případě strmějšího poklesu.

 

Newsletter