Čekáme na trzích další krach?!

zdroj: Unsplash

“Děkuji, na shledanou a doufám, že jsem vám spustil všechny stop lossy.” Tak by se dalo označit poslední zasedání americké centrální banky. Ač samotné rozhodnutí Fedu o úrokových sazbách moc překvapení nepřineslo, trhy přesto reagovaly negativně. Investiční účty některých spekulantů dost potrápila nová projekce Fedu, která tento rok stále očekává jedno zvýšení úrokových sazeb. Sazby by navíc měly být na vyšších úrovních, než jsme byli zvyklí ještě v roce 2022. Jerome Powell sice stále doufá v měkké přistání americké ekonomiky, je ale dost možné, že se daná ranvej bude muset rozšířit. Proč můžeme během dalších týdnů očekávat další výplach? A dostaví se Santa Claus se svou rally?

Určitě si z letošního května ještě pamatujete boj o zvýšení amerického dluhového stropu. Od té doby se americké vládě podařilo zadlužit o dalších 1,6 bilionu dolarů a celkový dluh tak překročil již 33 bilionů. Nyní se republikáni a demokraté dostávají do další pře již za pár dnů totiž končí fiskální rok a na ten další vláda nemá schválený rozpočet. Ten musí projít Kongresem, ale republikány ovládané Sněmovně reprezentantů se nelíbí současné rozhazování. Reálně tak hrozí, že vládě dojde financování. Nebylo by to ostatně poprvé něčím podobným si v USA prošli například při vládě Donalda Trumpa. Opět by se jednalo o další stín, který by byl v současnosti vržen na akciové trhy.

U americké vlády ještě zůstaneme, je totiž vyhlášená obrovskými účetními chybami. V historii se jí podařilo ztratit i biliony dolarů, nedávno pak přes 6 miliard při pomoci Ukrajině. Nyní se v USA ztratila stíhačka za 100 milionů dolarů, přitom každá platba přes 600 dolarů pomocí Venmo (platformy na posílání peněz) je pod drobnohledem daňových úřadů. Blíže se koukneme i na akcie Lockheed Martin. Pokračuje také sága bojů mezi americkým úřadem pro cenné papíry (SEC) a soudy. Ty totiž zakázaly SEC nahlédnout blíže pod pokličku burzy Binance. Jaká byla reakce bitcoinu? A proč bitcoin nyní neklesá tolik jako ostatní riziková aktiva? Odpověď naleznete v dnešním dílu Investičního Mementa!

Máte rádi memečka? Protože analytici, investoři a obchodníci je přímo milují a mnohdy se jimi informují o aktuálně nejdůležitějších investičních událostech. Investor a člen Purple Trading Clubu, Petr Lajsek, pro vás každý týden prochází internetové diskuze a fóra a sbírá ty nejpovedenější z vtípků. Ty pak rozebere, dodá k nim kontext a doplňující informace z trhů. To vše pak shrne do videa, na které se stihnete podívat u odpoledního kafe. Dnes vyšlo v pořadí již 51. vydání Investičního Mementa. Na co se můžete těšit?

Zdroj: Purple Trading, Bloomberg, Reuters

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.