Cena bitcoinu prudce roste. Kde našel motor?

Cena virtuální měny bitcoin dramaticky roste. Dostala se do blízkosti 335 dolarů, je na maximech od roku 2014. Správně najít motor růstu znamená správně si odpovědět: je vzestup bitcoinu udržitelný? Půjde jeho cena ještě výš? Čeká jej naopak prudká korekce? 

Před několika týdny Čína zpřísnila kontroly kapitálu. Co to znamená pro bitcoin? Někteří tvrdí, že současný růst je možná tažen stanoviskem americké centrální banky Fed a očekáváním čínské odpovědi. Jako daleko důležitější se ale jeví čínská devalvace a odliv kapitálu z ní plynoucí, který jde bitcoinu přímo na ruku. Ještě při prvních zprávách, varujících před vývoje v Číně, bitcoin obchodoval kolem 200 dolarů.

 

#Roklen24 oslovil ekonoma a experta na kryptoměny Dominika Stroukala jedinou otázkou: co je důvodem, který teď žene cenu…

Posted by Roklen24 on Friday, 30 October 2015

 

Čína dělá vše, co je v jejích silách, aby nebudila dojem, že panikaří. Pravdou je, že zpráva o odlivu kapitálu podpořila jedny z neúprosnějších kontrol kapitálu v historii, což – jak každý Kypřan a Řek ví – je věc, kterou jdete jen proti sobě, a která zajišťuje stále zrychlující pokles měny, kterou se úřady snaží udržet stabilní, během toho, co dochází k devalvaci tempem jejich výběru.

Co se bude dít? Čínská poptávka po zlatě je velmi dobře známá. Neměli bychom být překvapeni nárůstem dovozu zlata do Číny, jen místo toho, aby šlo do tradičních komoditních obchodů, končí v domácnostech. Zlato bylo historicky nejlepším uchovatelem hodnoty. Avšak problém vzniká, pokud jde o převod finančních prostředků ze země nebo do země. Zcela zřetelně jej poznáte na rentgenech. Jak poznamenal Jonathan Johnson zlato je skvělé, ale těžké na dopravu; to nutí Číňany jít do bitcoinu.

To je důvodem, proč bychom neměli být překvapeni vyšší hodnotou bitcoinu. Letos v létě (viz připojený graf ve fotogalerii k článku) digitální měna, u které obejdete kontrolu kapitálu a státní hranici několika kliknutími, rostla na obavě z Grexitu a návratu drachmy, který by rozdrtil úspory celého národa. Od té doby Bitcoin klesl, nutno podotknout, že nejen ale hlavně z tohoto důvodu.

Pokud se teď ale několik set milionů Číňanů rozhodne, že nastal čas použít bitcoin jako způsob, kterým obejít kapitálovou kontrolu, a investují do něj i nepatrný zlomek 22 bilionů dolarů čínských vkladů, můžeme jen sedět a sledovat další vzestup bitcoinové – bubliny? Ta předchozí, která je odpovědná za maxima, která digitální měna zaznamenala, se oproti této jeví jako malinká.

 

Newsletter