Cena kávy stoupá, zejména pokud sladíte

V posledních měsících výrazně posilovaly měkké komodity, což kromě kávy a cukru zahrnuje také kakao, bavlnu a obilí. Z obilnin posílily zejména sójové boby, a to o třetinu, cukr vede s 29% nárůstem mezi měkkými komoditami.

Důvodem tohoto výrazného posílení cukru a v poslední době i kávy je především nepříznivé počasí v Brazílii. Roli hraje také obnovená síla brazilského realu, který od ledna posílil proti dolaru o 20 %.

Obě tyto skutečnosti ovlivnily prudké posílení obou zásadních brazilských potravinových komodit.

Cukr stabilně roste už od dubna, kdy obavy z produkce v Indii a Thajsku (vyvolané suchem) podpořily posun, který ještě více posílil kvůli vlhkému počasí v Brazílii. Tato situace vedla ke zpomalení procesu drcení, což způsobilo zdržení v brazilských přístavech. K zácpám docházelo proto, že lodě čekaly na dodávky cukru ve chvíli, kdy byly nasmlouvány velké zásilky na zámořské trhy, mezi nimiž vede Čína.

Hedgeové fondy na vývoj pozitivně zareagovaly a dosáhly rekordní dlouhé pozice kolem 223 000 futures a opčních lotů s hodnotou blížící se 5 mld. USD. Ačkoli fundamentální ukazatele, jako je rostoucí světový deficit cukru, situaci zatím napomáhají, je momentálně v pořádku držet prodlouženou dlouhou pozici. Poté, co cena vyskočila na své maximum od roku 2013, je trh vystavený možnému nebezpečí likvidace dlouhých pozic.

Obchodníci s kávou Arabica jsou frustrovaní neschopností komodity dostat se z poměrně úzkého rozmezí, v kterém se drží posledních 16 měsíců. Několik nepovedených pokusů oběma směry zapříčinilo nárůst spekulativních sázek, které byly náhle ukončeny prudkým obratem.

V posledním týdnu jsme zaznamenali další pokus o růst. Dnes ráno káva dosáhla úrovně 1,45 dolarů/libra. Původně byl tento pohyb způsoben přesahem nákupů díky obecnému nárůstu poptávky po zemědělských komoditách v posledních měsících.

Tento týden byl hlavní nárůst způsoben předpovědí mrazů v Brazílii, která je největším světovým pěstitelem kávy Arabica. Tato skutečnost by v následujících dnech mohla poškodit úrodu. Trh napjatě sleduje počasí, aby zjistil, zda půjde opět jen o neúspěšný pokus prorazit rozmezí.

Proč ropná rally může za to, že si už nedáte dezert?

Fundamentální ukazatele se mohou objevit na straně podpory, ale hedgeové fondy udělaly pro nejnovější posílení své. Býčí sázky na cukr jsou na rekordní úrovni a právě minulý týden dosáhly hedgeové fondy čisté krátké pozice po dvou týdnech prudkého prodeje, kdy došlo ke snižování dlouhých pozic a rozšiřování krátkých. V posledním nárůstu hrálo výraznou roli právě krytí krátkých pozic.

Pokud v následujících týdnech nedojde k poškození úrody, mohla by káva stejně rychle klesnout, jako vyskočila vzhůru, a fondy by opět mohly zůstat na suchu. Tím lze vysvětlit rekordně dlouhou pozici cukru, protože oživení, které vidíme od dubna, neposkytuje fondům žádné důvody k obavám vzhledem k tomu, jak mělké korekce se zatím objevily.

Newsletter