Cena ropy může dál růst. Rizikem je covid i OPEC+

Zdroj: Depositphotos

Ceny ropy se poslední čtyři týdny pohybují v poměrně úzkém pásmu. Během té doby nedošlo k žádným významnějším pohybům, a to i přesto, že se objevují obavy ohledně pomalejšího hospodářského oživení. Navzdory zhoršující se pandemické situaci na celém světě se ropa obchoduje o více než 50 % výše ve srovnání s minimem dosaženým v listopadu. Za nárůstem cen černé komodity stojí řada faktorů, mezi které patří například prudké oslabení dolaru po amerických prezidentských volbách či nárůst poptávky z Číny v souvislosti se stabilizací pandemické situace v Asii.

Ceny podporuje i nabídková strana trhu. Konkrétně členové společenství OPEC+, kteří se dohodli nepřistoupit k plánovanému zvýšení produkce ropy. Saúdská Arábie se navíc rozhodla jednostranně snížit ropnou produkci o 1 milion barelů denně ve snaze podpořit cenovou stabilitu trhu.

Ve středu se bude konat důležité zasedání členů skupiny OPEC+, kde může být nastíněn další postup zemí těžících ropu, a to zejména v otázce, zda kartel od léta přistoupí k postupnému zvyšování produkce. Takový postup by mohl do značné míry ohrozit cenové oživení. Růstový trend ropy by se tak mohl – v závislosti na konkrétním objemu navýšení produkce – zastavit.

K tomu přispívají i informace o problémech s distribucí vakcín, což může vážným způsobem ohrozit probíhající hospodářské oživení. V mnoha rozvinutých zemích dochází k nárůstu nových případů koronaviru, což zákonodárce vede k zavádění přísnějších opatření. Ta pak tlumí hospodářské oživení, a tím vyvolávají obavy týkající se budoucí spotřeby ropy.

Náš výhled se i nadále drží cenového růstu. Konkrétně očekáváme, že by se cena severomořské ropy Brent mohla dostat do pásma mezi 60 až 70 USD za barel.

 

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter