Cena ropy ohrožuje americkou ekonomiku

Zda růst akciového trhu v USA může i nadále pokračovat a překonávat svá historická maxima, závisí z velké části na cenách ropy. Wall Street v pátek zakončil čtvrtý týden v řadě v zelených číslech, s Dow Jones Industrial a S&P 500 ocitajícími se na historických maximech. Tento cenový pohyb byl hlavně podporován ujištěním Federálního rezervního systému, že úrokové sazby zůstanou nízko, zatímco ekonomika pokračuje ve svém uzdravování.

Závěr týdne na trzích: Nová maxima v USA, svěží dolar, umírnění na zlatě. CarMax +18 %

Fed poslal trhy na nová maxima. Nákupy omezil o 10 miliard dolarů, ekonomice přes horší výhled věří

Dolar čeká na rozhodnutí Fedu na úrovni 1,3547 EURUSD, ropa na 200 dolarů?

Očekávání, že ekonomika je na vzestupu, také nahrávají růstu akciového trhu. Někteří stratégové však varují ohledně rostoucích nákladů energie, které by v určitém okamžiku mohly ohrozit ekonomiku a zároveň i ceny akcií. „Pokud ropa dosáhne ceny 140 dolarů za barel, okamžitě to odečte půl procentního bodu růstu amerického HDP,“ řekl Art Hogan, hlavní tržní stratég Wunderlich Securities.

„Cena ropy je zcela jasně vázána na to, co se právě teď děje na Blízkém východě. Dokud bude tamní situace napjatá, bude volatilita této komodity vysoká. Na jakou cenu by ropa musela vystoupat, aby to začalo mít negativní dopad na celkovou ekonomiku? „Cena 120 dolarů za barel by s velkou pravděpodobností tento efekt měla,“ řekl Randy Frederick, generální ředitel obchodu s deriváty na Charles Schwab. Ropa v pátek zaznamenala druhý týden zisků v řadě, s cenou jednoho barelu ropy na 107,26 dolaru, nejvýše za posledních 9 měsíců. 

Newsletter