Dolar mírně sílí v dolarovém indexu i proti procyklickým měnám. Proti euru se obchoduje na úrovni 1,1900 EURUSD. Měny regionu ve ztrátě. Koruna se obchoduje nad 25,50 za euro.

Cena ropy silně roste. Saúdská Arábie škrtí dodávky na trh

Cena ropy na světových trzích dnes nasadila k silnému růstu. Brent aktuálně připisuje 2,5 %, americká lehká ropa WTI necelá 2 procenta. Obchodují tak u 87 a 82 dolarů za barel. Saúdská Arábie dle obchodníku zaškrtila dodávky komodity na trh a podle některých názorů testuje, jak se budou chovat další členové OPEC.

Ropný kartel na konci listopadu čeká jednání o tom, jak dalšímu propadu tržních cen ropy zabránit a Saúdové dle zdrojů z kartelu mají v úmyslu omezit svou produkci za podmínky, že tak učiní i další členové OPEC a neporoste tak relativně jejich tržní podíl vůči Saúdské Arábii. Podporou růstu cen komodity byla i příznivá data z ekonomiky Číny a z Evropy. Šlo zejména o data o aktivitě ve firmách eurozóny (průzkumy PMI) a stejně tak zrychlení v čínském zpracovatelském průmyslu (rovněž měřeno skrze průzkum PMI).

Agenturní zprávy, citující zdroje z OPEC, tvrdí, že Saúdská Arábie zatím neomezila svou produkci – naopak těžbu zvýšila o řádově 100 tisíc barelů na 9,6-9,7 milionu barelů denně. Omezila ale přes růst produkce dodávky ropy na trhy. Zdroj Reuters hovoří o dodávkách v objemu 9,36 milionu b/d, zatímco v srpnu to bylo kolem 9,7 milionu barelů ropy denně a tedy až nad těženou kapacitou.

OPEC bude o nastavení cen a šířeji tom, zda a kam se pokusí nasměrovat tržní cenu ropy a stranu nabídky, 27. listopadu. 

Newsletter