Americké výnosy rostou více než evropské. Dolar obrátil do zisku pod 1,0650 za euro. Měny regionu v mírné ztrátě. Koruna se obchoduje nad 25,25 za euro.

Cena ropy silně roste. Saúdská Arábie škrtí dodávky na trh

Cena ropy na světových trzích dnes nasadila k silnému růstu. Brent aktuálně připisuje 2,5 %, americká lehká ropa WTI necelá 2 procenta. Obchodují tak u 87 a 82 dolarů za barel. Saúdská Arábie dle obchodníku zaškrtila dodávky komodity na trh a podle některých názorů testuje, jak se budou chovat další členové OPEC.

Ropný kartel na konci listopadu čeká jednání o tom, jak dalšímu propadu tržních cen ropy zabránit a Saúdové dle zdrojů z kartelu mají v úmyslu omezit svou produkci za podmínky, že tak učiní i další členové OPEC a neporoste tak relativně jejich tržní podíl vůči Saúdské Arábii. Podporou růstu cen komodity byla i příznivá data z ekonomiky Číny a z Evropy. Šlo zejména o data o aktivitě ve firmách eurozóny (průzkumy PMI) a stejně tak zrychlení v čínském zpracovatelském průmyslu (rovněž měřeno skrze průzkum PMI).

Agenturní zprávy, citující zdroje z OPEC, tvrdí, že Saúdská Arábie zatím neomezila svou produkci – naopak těžbu zvýšila o řádově 100 tisíc barelů na 9,6-9,7 milionu barelů denně. Omezila ale přes růst produkce dodávky ropy na trhy. Zdroj Reuters hovoří o dodávkách v objemu 9,36 milionu b/d, zatímco v srpnu to bylo kolem 9,7 milionu barelů ropy denně a tedy až nad těženou kapacitou.

OPEC bude o nastavení cen a šířeji tom, zda a kam se pokusí nasměrovat tržní cenu ropy a stranu nabídky, 27. listopadu. 

Newsletter