Cena zlata roste šestý týden v kuse

Zlato obchoduje v blízkosti nejvyšší úrovně za poslední 4 měsíce a směřuje k dosažení nejdéle trvající sekvence týdenních zisků od března tohoto roku a to hlavně z důvodu pochybností ohledně stavu evropské ekonomiky a situace na Blízkém východě, jenž zvýšily poptávku po bezpečných útočištích. Paladium se ocitá blízko svého 13letého maxima.

Zlato během včerejšího dne narostlo o 1,3 procenta poté, co se vyskytly informace o potenciální bankovní krizi v Portugalsku. Velkou roli v cenovém růstu zlata sehrála Izrael, jež povolala 33.000 vojáků v záloze pro zintenzivnění reakce země na raketové útoky Hamasu z Gazy.

Cena zlata dnes otevřela v téměř nezměněném stavu, uvedl Edward Meir, analytik společnosti INTL FCStone. „V případě, že cena poroste i dnes, bude to znamenat nárůst technického interestu, což by mohlo vést k dlouhodobějšímu cenovému trendu v řádu několika dnů. My sami však nejsme připraveni zaujmout dlouhé pozice, jelikož se nedomníváme, že portugalský bankovní příběh bude mít dostatečný význam pro to, aby dále destabilizoval trhy.“

Zlato se momentálně obchoduje za 1337,02 dolarů za unci. Kov se ve čtvrtek dostal až na hranici 1345,17, což je maximum od 19. června, a pravděpodobně dosáhne týdenního nárůstu ceny 6. týden po sobě.

Zlato se pohybuje výš a přitahuje poptávku těch, kteří hledají bezpečné útočiště poté, co se objevily náznaky potenciálních problému pro finanční trhy,“ řekl James Steel, analytik společnosti HSBC Securities. „Určitou roli hraje i geopolitika,“ dodal.

Úrokové sazby

Zlato k dnešku během letošního roku narostlo o 11 procent. Svůj vliv na to má očekávání spojené s tím, že americké úrokové sazby zůstanou rekordně nízko ještě nějakou dobu a že se prohloubí geopolitické napětí na Ukrajině a Blízkém východě. Zápis z posledního zasedání Fedu ukázal, že někteří úředníci mají obavy, že investoři jsou přehnaně uspokojení ohledně ekonomického výhledu.

Včerejší nárůst zlata zvedl jeho 14denní RSI nad úroveň 70, na které se tento index neocitnul už více než týden, což naznačuje, podle technické analýzy, že se cena nachází v blízkosti potenciálního zvratu. Ukazatel se dnes pohybuje kolem úrovně 71,4. Podle průzkumu agentury Bloomberg obchodníci očekávají, že geopolitické napětí bude tlačit ceny zlata nahoru i v příštím týdnu.

Palladium k okamžitému dodání kleslo o 0,3 procenta na 868,13 dolarů za unci. Během včerejšího obchodního dne se cena kovu dostala až na 877,29 dolarů, což je nejvýše od února 2001.

Cena stříbra prošla jen nepatrnou změnou na 21,3999 dolaru za unci poté, co se včera vyšplhala až na 21,582 dolaru, nejvyšší cenu od 17. března. Kov míří za šestitýdenním nárůstem v řadě, nejdelším od dubna 2011.

Newsletter