Americké výnosy korigují včerejší nárůst. Proinflační tlaky by dnes mohl podpořit výsledek amerického indexu cen výrobců. Vyšší výnosy a silnější dolar se podepsaly zejména na zlotém a koruně. Domácí měna se obchoduje kolem 25,60 za euro.

Centrální banka Hongkongu a blockchain pro Trade Finance

Hongkongská centrální banka, The Hong Kong Monetary Authority (HKMA), představila koncept (PoC) blockchain platformy pro Trade Finance. Zdá se tedy, že se tento ostrovní národ chystá učinit zásadní kroky k digitalizaci globálního obchodu. Hongkong je přece jen už podstatnou dobu jedním z hlavních světových obchodních středisek.

Podle zprávy ze South China Morning Post centrální banka Hongkongu vytvořila tuto blockchain PoC platformu pro banky a finančníky na mezinárodním trhu, pro kupce a prodejce tvořící oba konce transakcí a pro poskytovatele logistiky, jako jsou dopravní společnosti. V čele s HKMA tato iniciativa také začlenila vedení Deloitte a pět největších bank Hongkongu, včetně Bank of China (Hongkong), the Bank of East Asia, Hang Seng Bank, HSBC a Standard Chartered (Hongkong).

Trade Finance, sektor globálního trhu a financí, se může stát nejčasnější oblastí, ve které dochází k velkému množství inovací, a to díky ohromnému úsilí o rozvoj blockchainu. Současné procesy v Trade Finance jsou drahé a neefektivní jednak kvůli manuálnímu dohledu, ale hlavně jsou také časově náročné. Snížení doby vyřízení transakcí, zvýšená transparentnost, neměnné záznamy celé transakce a zautomatizování manuálních procesů jsou předními výhodami této inovace.

Pozornost EU postupně směřuje k blockchainu

Joshua Kroeker, který je nejvyšším produktovým manažerem pro globální trh v bance HSBC, což je jedna ze zúčastněných bank ve vytváření blockchainové PoC platformy, uvedl: „Jako největší Trade Finance banka na světě máme zájem pomáhat korporacím sledovat tok transakcí, sladit je přes faktury nebo vyhovující objednávky, stejně tak chceme i snížit riziko duplicitního financování zúčastněných subjektů. Tímto rozvojem se Hongkong dostává do středu globálního úsilí o digitalizaci trhu, který se stane pro společnosti snazším, rychlejším a levnějším.“

Ke konci roku 2016 HKMA spustila provoz FinTech střediska inovací a kontrolní sandbox za účelem umožnit bankám a startupům provést v zemi testování PoC. Projekt HKMA byl testován v průběhu prosince a během března došlo k jeho dokončení, jak uvedl ředitel Deloitte.

V září roku 2016 byl proveden požadavek na světově první blockchain trade finance transakci, kterou se stalo máslo a sýr vyvážené z Velké Británie na Seychely. Další snahy o rozvoj blockchainového uplatnění v trade finance zahrnují společné úsilí Standard Chartered a asijské DBS, the Bank od America, Microsoftu a spolupráci mezi IBM a dubajskou vládou, která započala minulý měsíc.

Japonské nadšení. Banky se vrhají po technologii bitcoinu

Newsletter