Centrální bankéři a peněženky: Kdo si vydělá nejvíc?

Centrální bankéři obvykle patří k nejbohatším státním zaměstnancům. Jak jsou na tom ti evropští? Je jejich plat úměrný poli působnosti? A kdo bere víc než Mario Draghi?

Pokud čekáte, že post šéfa Evropské centrální banky je automaticky spjat s nejvyšším ohodnocením, jste vedle. Mario Draghi je v rámci Eurosystému se svým ročním příjmem 386 tisíc euro (409 400 USD) až na čtvrtém místě. Prvenství patří Belgii, kde si guvernér Jan Smets za rok 2015 přišel na 480 tisíc euro. Hned za ním následuje šéf italské Banca d‘Italia Ignazio Visco a Jens Weidmann z Bundesbank. Naopak „nejhůře“ je na tom Vitas Vasiliauskas z Litvy, jehož příjem za minulý rok dosáhl zhruba šestiny výplaty Jana Smetse.

Z celkového seznamu je patrné, že plat centrálních bankéřů se rozhodně neodvíjí od velikosti jejich pole působnosti. Zatímco belgická ekonomika je sotva osmina té německé, Smets bere o 10 % vice než Jens Weidmann. Jiným příkladem může být Kypr, který patří v rámci eurozóny k těm nejmenším ekonomikám, a i přesto platí svému guvernérovi více než v případě Španělska, tedy čtvrté největší ekonomiky starého kontinentu.

Akcie? Zapomeňte. Lepší investice je vysoká škola

Pokud se zaměříme na země mimo eurozónu, dostáváme se na další zajímavá čísla. Šéf Bank of England Mark Carney si minulý rok přišel na 480 tisíc liber (599 tis. USD), ke kterým se ještě přičítají příspěvky na bydlení. Thomas Jordan ze švýcarské centrální banky si pak vydělal 876 500 franků (867 tis. USD). Nejhůře je na tom z hlavních mimo eurových zemí guvernérka amerického Fedu Janet Yellenová, která si na své konto za 2015 připsala 199 700 dolarů.

Pro srovnání, dnes již bývalý guvernér ČNB Miroslav Singer si za minulý rok vydělal 5,144 milionu korun hrubého (202 tis. USD), v čistém vyjádření 3,27 milionu (134 tis. USD).

Big Short vol. 2? „Jste v h****u“, říká Steve Eisman

Newsletter