Pravděpodobnost snížení britských sazeb v srpnu klesla z 50 % na 25 %. Libra zpevnila nad 1,3000 GBPUSD. Dolar plošně oslabuje. Proti euru nad 1,0930 a proti koruně pod 23,15.

Centrální banky na akciových trzích! Případ Švýcarsko

Centrální banky dříve svým chováním a politikou ovlivňovaly především dluhopisy. Dnes mají významný podíl na vývoji ceny jiného cenného papíru. Postupem času se stávají největšími hráči na akciovém trhu. Vstoupit na tento trh je donutila situace velmi nízkých, v některých případech i záporných, úrokových sazeb. Centrální banky disponují obrovskými devizovými rezervami, které bylo ve zvyku investovat do státních dluhopisů. Výnosy z těchto bezrizikových cenných papírů jsou však tak nízké, dokonce i české vládní dluhopisy poprvé dosáhly záporného výnosu, že akciový trh představuje rozumnou alternativu.

Závratné devizové rezervy

Devizové rezervy centrálních bank v čase rostly nebývale rychle a to zejména v rozvojovém světě. Prvenství v listu centrálních bank s největšími devizovými rezervami drží s velkým předstihem Čína. Té se do poloviny minulého roku podařilo naakumulovat rezervy v objemu 4 bilionu dolarů. Příčinou byly především kurzové intervence proti rostoucí hodnotě Juanu a přebytek běžného účtu. Země s největšími devizovými rezervami vyobrazuje následující graf.

Graf_devizove_rezervy

Prvních pět zemí disponuje dohromady devizovými rezervami v hodnotě 6,7 bilionu dolarů, což je pro představu 8,6 % celosvětového hrubého domácího produktu nebo HDP Německa a Velké Británie dohromady, čtvrté a páté největší ekonomiky světa.

Švýcarská národní banka má akcie za 100 mld. USD

Čtvrté ve výše uvedeném žebříčku skončilo Švýcarsko s devizovými rezervami v hodnotě 554 mld. dolarů. Rezervy vzrostly za posledních 5 let téměř šestinásobně, což z drtivé většiny zapříčinily intervence proti růstu švýcarského franku. Co se týče investování do akcií, Švýcarská národní banka (SNB) vyniká mezi ostatními bankami. Do akcií již investovala 18 % devizových rezerv, neboli 100 mld. dolarů – 15 % hrubého domácího produktu Švýcarska.

SNB fandí Applu

Dle reportu pro americkou Komisi pro cenné papíry (SEC), SNB drží podíl ve více než 2 500 společnostech obchodovaných na americkém trhu. To lze specifikovat na investici v hodnotě 38,6 mld. dolarů. Globálně obsahuje portfolio akcií SNB okolo 5 800 společností.

Nejoblíbenějším titulem Švýcarské národní banky je bezesporu technologický gigant Apple. Doposud banka nakoupila balík akcií čítající 9,4 miliony kusů. To představuje investici v hodnotě přes jednu miliardu dolarů. Další tituly zařazené v portfoliu SNB jsou například Exxon Mobil, J&J nebo Microsoft. Dvacet společností, ve kterých drží SNB největší podíl, vyobrazuje následující graf.

graf_20

 

Autoři: Sven Subotič, Martin Chalupa

Tato zpráva není investičním doporučením. Aura Invest Group s.r.o., vázaný zástupce společnosti Colosseum, a.s., obchodníka s cennými papíry.

Newsletter