Evropské výnosy rostou, americké o něco rychleji. Dolar si proti euru drží zisky kolem hranice 1,1700 EURUSD. Rizikovější měny jsou pod tlakem rostoucích amerických tržních sazeb. Koruna se obchoduje v lehké ztrátě těsně pod 25,45 za euro.

Centrální banky Švýcarska a Číny uzavřely dohodu o měnových swapech. Další krok k internacionalizaci jüanu

Švýcarská a čínská centrální banka dnes uzavřely dohodu o měnových swapech, která jim umožní prodávat a nakupovat svou měnu do limitu až 150 miliard jüanů, respektive 21 miliard švýcarských franků (tj. 23,4 miliardy dolarů)

Dohoda zároveň umožní švýcarské centrální bance investovat část svých naakumulovaných devizových rezerv na čínském trhu dluhopisů. Dohoda bude dále posilovat spolupráci mezi švýcarskou stranou a jejím čínským protějškem a je „klíčovým předpokladem pro rozvoj trhu s jüanem ve Švýcarsku,“ uvedla švýcarská centrální banka (SNB) ve svém dnešním prohlášení. Podle čínské centrální banky (PBoC) by to také mohlo podpořit obchod a investice mezi oběma zeměmi. Dohoda o swapu totiž umožní provádět více obchodů a investic ve švýcarských francích a jüanech, aniž by se musely konvertovat do jiné měny.

Švýcarsko je další z řady zemí, které otevřely swapové linky s Čínou. Ta má zájem zvýšit mezinárodní podporu jüanu.

V loňském roce podepsala Čína dohodu o měnových swapech s evropskou centrální bankou a několika dalšími, včetně Velké Británie, Brazílie a Indonésie. Dohodou o měnových swapech tak mizí důležitost prostředníka, přes kterého se měny konvertovaly – což byl především americký dolar – a jde tak o významný krok směrem k posílení důležitosti jüanu na světových měnových trzích.

Dohoda mezi Čínou a Švýcarskem je uzavřena na dobu tří let a poté může být obnovena.

Newsletter