Ceny domů v amerických městech rostou nejpomaleji za rok a půl

Ceny rezidenčních nemovitostí ve Spojených státech rostou, tempo růstu ale klesá. Dle indexu S&P/Case-Shiller sledujícího ceny domů ve 20 velkých amerických městech se za období dvanácti měsíců končící květnem zvýšily o 9,3 procenta. Jedná se o nejnižší meziroční tempo růstu od února loňského roku.

Růst cen městských domů ke květnu zpomalil z 10,8procentního tempa ke konci dubna. Růst je zároveň slabší oproti očekávání ekonomů oslovených agenturou Bloomberg, kteří předpokládali tempo 9,9 procenta. V porovnání s předchozím měsícem navíc ceny poprvé za dva roky klesly.

Vyššímu tempu zdražování domů brání mimo jiné rostoucí náklady na hypotéky a přísnější podmínky na úvěrovém trhu, které dopadají na objem prodejů. S trhem realit úzce souvisí trh práce. K vyrovnání nabídky a poptávky na realitním trhu je třeba především udržitelná tvorba nových pracovních míst.

Case-Shillerův index je založen na zprůměrování 3měsíčního období, údaj za květen je tedy pod vlivem vývoje v dubnu i březnu. Ceny domů po sezónním očištění v květnu meziměsíčně klesly o 0,3 procenta a zaznamenaly první pokles od ledna 2012, po 0,1procentním růstu v dubnu. Při detailnějším pohledu, domy v květnu zlevnily ve 14 z 20 sledovaných metropolitních oblastí. Meziměsíční pokles byl nečekaný, ekonomové odhadovali 0,3procentní růst. Bez očištění ceny podruhé v řadě vzrostly o 0,1 procenta a růst zaznamenalo všech 20 měst.

Newsletter