Ceny ropy propadly na nové 11leté dno

Světové ceny ropy zahájily týden dalším poklesem kvůli přetrvávajícím obavám z nadbytečných dodávek na trh a silnějšímu dolaru. Severomořská ropa Brent zlevnila téměř o dvě procenta a dostala se na jedenáctileté minimum 36,17 dolaru za barel. Je nejníž od července roku 2004.

Cena americké lehké ropy West Texas Intermediate (WTI) ráno vykazovala pokles zhruba o procento a pohybovala se pod 34,50 dolaru za barel. Oba druhy ropy již od poloviny loňského roku kvůli převisu nabídky nad poptávkou zlevnily o více než dvě třetiny.

 

Nízká cena ropy si vybírá svou daň.

Zveřejnil(a) Roklen24 dne 20. prosinec 2015

 

Ceny ropy nyní tlačí dolů páteční zpráva o obnoveném růstu počtu hloubených ropných vrtů ve Spojených státech. „Tento nárůst naznačuje, že těžaři jsou odhodláni držet svou úroveň těžby i v prostředí nízkých cen ropy,“ upozornila banka ANZ.

Dolar minulý týden posílil poté, co americká centrální banka (Fed) ve středu poprvé za téměř deset let zvýšila úrokové sazby. Silnější dolar zvyšuje ceny ropy i dalších komodit z pohledu držitelů ostatních měn, což obvykle podkopává poptávku.

Newsletter