Ceny ropy prudce rostou. Přichází strach z devastace odvětví

O šestinu hodnoty vzrostly ceny severomořské ropy Brent i lehké americké ropy WTI na trzích od pátku minulého týdne. Těžaři oznamují další a další útlum investic a průzkumných prací a na trhu začíná docházet na obavu o budoucí vývoj odvětví. Část stratégů ale hovoří o dalším poklesu cen komodity ke 30 dolarům za barel.

Ropa Brent i WTI zahájila dnešní obchodování růstem o 3 procenta. Ten u WTI zvolnil na 2 procenta ke zhruba 51 dolarům za barel, u ropy Brent naopak dále zesílil ke pěti procentům a přes 57 dolarů za barel. Ročním dnem ceny ropy Brent je 46,4 dolaru za barel z 13. ledna tohoto roku, maximem naopak 117,4 dolaru za barel loni 25. března. Ropa WTI byla za poslední rok nejlevnější 29. ledna a to na úrovni 43,6 USD za barel, nejdražší naopak loňského 23. června a to za 107,4 USD za barel. Oproti loňskému červnu ceny ropy propadaly až o 60 procent souběhem nadbytku nabídky, vývoje amerického dolaru i prudce expandující americké těžby. V posledních dnech z tohoto propadu ceny ropy výrazně ukrajují a takřka mažou ztrátu, získanou od počátku letošního roku.

Proč levná ropa nepovede k deflační spirále

Šéf ropného koncernu BP Bob Dudley pro CNBC uvedl, že převis nabídky na trhu s ropou vykonal své a americká těžba se začala drolit. „Zdravá část odvětví je schopna přijmout cenu ropy u 30 dolarů za barel,“ řekl Dudley.

Klíčoví těžaři omezují své plány investic. BP hovoří pro letošek o 20 miliardách dolarů, zatímco loni realitou bylo 22,9 miliardy dolarů a původním výhledem pro letošek 24 až 26 miliard dolarů. Čínský těžební a obchodní obr s ropou, společnost CNOOC, pro letošek srazil plán investic o 35 procent. Omezovat investice bude také ruský Gazprom. To jsou faktory, hovořící pro růst cen ropy. Na druhé straně – zatímco původním cílem čínské firmy byl letošní růst objemu produkce v blízkosti 15 procent, Morgan Stanley ve své čerstvé analýze předpovídá, že čínská poptávka po ropě bude klesat.

Americký ropný průmysl zasáhly obří stávky

Výzkumná agentura Baker Hughes uvedla, že ve Spojených státech v minulém týdnu utichlo dalších 90 těžebních míst. Tamní sektor těžby ropy přitom ovládly rozsáhlé stávky, do kterých s odboráři nastoupilo zhruba 30 tisíc zaměstnanců ropného průmyslu.

Nejmenovaný delegát z OPEC pro Reuters uvedl, že k situaci na trhu se přidává sezónnost a ceny ropy zůstanou na současných nebo ještě nižších úrovních až do léta.

Ceny ropy vylétly po zprávě o úbytku vrtů v USA

Ropný kolos BP stál propad cen ropy kvartální negativní položku v účetnictví v rozsahu 3,6 miliardy dolarů. „Je to prostě odraz toho, v jakém světě dnes žijeme,“ řekl Dudley. Jeho osobním očekáváním blízkého vývoje cen ropy je, že ty zůstanou u 50 dolarů za barel. I v takovém prostředí ale označil za „nedotknutelnou“ otázku výplaty dividendy.

Goldman Sachs: Komodity propadnou. Pak doženou akcie

Newsletter