Německý Ifo index ukázal větší zlepšení, než dosahoval konsensus trhu. Euro z dat nikterak výrazně neprofituje, obchoduje se nadále nad 1,1930 EURUSD. Měny regionu mírně sílí. Koruna se obchoduje na úrovni dnešní otevírací ceny kolem 25,36 za euro.

Ceny ropy v úvodu týdne výrazněji rostou, WTI +3 %

Ceny ropy dnes pokračují v růstu, severomořský Brent odpoledne přidával více než dvě procenta. Investoři reagují na zprávy, podle kterých někteří členové Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) opět volají po omezení těžby. S dlouhodobým růstem cen ropy se ale podle analytiků zatím počítat nedá. Americká lehká ropa WTI připisuje kolem 3 %, Brent 2,5 %.

Zdroje z trhu tvrdí, že někteří členové OPEC začali znovu volat po zmrazení těžby, neboť produkce dál překračuje poptávku, takže ceny se nemohou výrazněji zvýšit. Katarský ministr energetiky dnes ale prohlásil, že trh s ropou je na cestě k rovnováze.

Útěk ropného medvěda? V OPECu to zase vře

Ministři OPEC se v září sejdou k neoficiálním jednáním

Rusko, které je největším producentem ropy na světě a které stojí mimo OPEC, volání po zmrazení těžby zavrhlo. Podle tamního ministra energetiky je však připraveno jednat, pokud tuto otázku nastolí jiné země.

OPEC dnes oznámil, že v září se jeho členové sejdou k neformálnímu jednání. Podle analytiků ale existuje pouze malá pravděpodobnost, že OPEC v září podnikne nějaké zásadní kroky.

Newsletter