Libra po ranním oslabení na historicky nejslabší hodnoty proti dolaru umazává část ztrát. Dolar se obchoduje pod 0,97 EURUSD. Koruna ve ztrátě těsně pod 24,65 za euro.

Ceny v průmyslu dál padají; jasně už dominuje ropa

Meziměsíčně vzrostly ceny zemědělských výrobců o jedno procento, ceny stavebních prací se nezměnily. Ceny průmyslových výrobců klesly o jedno procento a tržních služeb o 0,6 procenta. Meziročně byly nižší ceny zemědělských výrobců o 9,2 procenta a průmyslových výrobců o 3,5 procenta.

Index cen průmyslových výrobců klesal v lednu meziročně pátý měsíc v řadě. Kladný meziroční růst přitom vykázal naposledy v prosinci roku 2013. Zatímco ještě v loňském roce se na poklesu cen v průmyslu poměrně výrazně podílely i meziročně nižší ceny elektřiny, v lednu už jako jasně dominující faktor poklesu cen figuroval výhradně vývoj cen ropy. K poklesu 3,5 procenta přispěl 2,6 procentního bodu. 

To znamená mimo jiné to, že Česká národní banka bude současný pokles cen v průmyslu tolerovat tím spíše. Pokles cen elektřiny představuje z jejího hlediska pro tuzemskou ekonomiku přece jenom rizikovější faktor z hlediska deflačního působení než pokles ceny ropy, která se na našem území prakticky neprodukuje, a její zlevnění je tak ve výší míře než zlevnění elektřiny pozitivním nákladovým šokem z hlediska tuzemské ekonomiky jako celku.

Index cen zemědělských výrobců vykazuje v posledních měsících porovnání s vývojem o rok dříve zatím jen pozvolný růst. Jde stále zejména o důsledek nadprůměrné loňské úrody.

Newsletter