Krátké korunové sazby klesly. Koruna oslabila nad 25,40 za euro a nad 23,40 za dolar. Dolar proti euru zpevnil pod 1,0850. Americká výnosová křivky se napřimuje.

Ceny v USA přestaly klesat. K 2% cíli ale daleko

Roční míra inflace ve Spojených státech se v únoru vymanila ze záporného pásma. Spotřebitelské ceny se v meziročním srovnání po lednovém poklesu o 0,1 procenta nezměnily a proti předešlému měsíci se zvýšily o 0,2 procenta. Analytici v průzkumu Bloomberg meziměsíční 0,2% růst očekávali, meziročně pak počítali opět s 0,1% poklesem. K obnovení růstu cen přispělo první zdražení benzinu od začátku loňského léta, ukázaly dnešní údaje amerického ministerstva práce.     

Ceny se v meziměsíčním srovnání zvýšily poprvé po šesti měsících poklesu. V lednu se snížily o 0,7 procenta, což byl jejich nejhlubší pokles za více než šest let.

Benzin minulý měsíc poprvé od loňského jara zdražil a proti lednu jeho průměrná cena stoupla o 2,4 procenta. Ještě v lednu přitom benzin zlevnil o 18,7 procenta. Pohonné hmoty výrazně zlevňovaly pod tlakem světových cen ropy, které od loňského června ztratily asi 60 procent. V meziročním srovnání byl benzin v únoru levnější o 33 procent.  

Fed naznačil růst sazeb. Pozor ale na ekonomiku   

Mnohem stabilnější cenové jádro bez zahrnutí cen energie a potravin zaznamenalo meziroční nárůst o 1,7 procenta. Dnešní údaje podle analytiků naznačují stabilizaci inflace a opouštění klesajícího trendu. To by mělo americké centrální bance (Fed) potvrdit, že během letošního roku bude moci začít se zvyšováním nynějších prakticky nulových úrokových sazeb.     

Fed minulý týden otevřel dveře k prvnímu zvýšení úrokových sazeb od roku 2006, dal ale zároveň najevo, že s tímto krokem nebude pospíchat. Ekonomové Fedu také snížili odhady ekonomického růstu a inflace. Šéfka Fedu Janet Yellenová sice vypustila termín „trpělivost“, ale i tak zůstala rétorika nadále poměrně zdrženlivá. Zvýšení sazeb bude dle slov výboru adekvátní, jakmile proběhne další zlepšení na trhu práce a inflace se navrátí zpět k 2% inflačnímu cíli.

Fisher: Sweet spot americké ekonomiky je tu

Babysitting trhů musí skončit, vzkazuje BlackRock

Newsletter