CEO Morgan Stanley o „Frexit“

Včera jste si mohli přečíst v článku Fixit – další pojem do bizarního lexikonu eurozóny o možném odchodu Finska z evropské měnové unie. V důsledku teroristických útoků v Paříži řekl CNBC CEO Morgan Stanley Colm Kelleher, že „není nepředstavitelné mluvit také o Frexitu v souvislosti s možným nástupem Národní fronty,“ francouzské krajní pravice strany. „Evropa je součástí syrského migračního problému, a to bez pochyb. Tato věc bude testovat Evropskou unii,“ dodal. Kelleher pro CNBC také poznamenal, že nevidí francouzský odchod z Evropské unie zatím jako aktuální, ale v důsledku nedávných událostí se na unii bude vyvíjet obrovský tlak.

Národní fronta, která již dlouho vyzývá k přísnějšímu zabezpečení hranic a k tvrdým zákrokům proti islámským extrémistům, před krajskými volbami v příštím měsíci získává na popularitě. Posilují také šance Le Penové jako kandidátky na prezidentský úřad v roce 2017. V létě Le Penová sama sebe nazvala „Madame Frexit“. V posledních měsících však svůj postoj poněkud změkčila.

Francouzský prezident Francois Hollande v kontextu pařížských událostí nařídil nálety na cíle militantní skupiny Islámského státu v Sýrii. ISIS se k odpovědnosti za pařížské násilí přihlásil. V pondělí Hollande slíbil vytvoření jednotné koalice, která bude schopna porážet džihádisty jak doma, tak v zahraničí.

Newsletter