Euro drží zisky kolem úrovně 1,2170 EURUSD, dolarový index se obchoduje na úrovni dnešní otevírací ceny. Z měn regionu je v zisku pouze zlotý. Koruna obrátila do mírné ztráty, stále se ale obchoduje pod 25,60 za euro.

„Černé labutě“ světové ekonomiky podle Société Générale

Každé tři měsíce představují analytici Société Générale v rámci svého globálního ekonomického výhledu graf „černých labutí“. Ty reprezentují nepředvídané a nepravděpodobné události, které mohou negativně ovlivnit vývoj světové ekonomiky a finančních trhů.

V posledním vydání ekonomického výhledu představila francouzská banka 5 „černých labutí“. První z nich je prohloubení rusko-ukrajinské krize, které by se nejvíce dotklo společností podnikajících v energetickém sektoru. Této hrozbě přiřadila banka 5% pravděpodobnost.

Druhou „labutí“ je nečekaný a hromadný výprodej amerických státních dluhopisů, jenž by vyvolal finanční krizi. Tomu byla přiřazena pravděpodobnost 15%. Dále studie poukazuje na 15% pravděpodobnost špatného výsledku voleb ve Spojeném království, který by negativně ovlivnil i tamější ekonomiku.

Hrozbou s 20% pravděpodobností je razantní zpomalení čínské ekonomiky, které by se postupně „přelilo“ i do ostatních světových trhů. Jako největší hrozba je pak představen rozklad ekonomiky eurozóny, který je způsoben trvající nízkou inflací a razantním poklesem už tak skomírajícího růstu. Pravděpodobnost této události je 30%.

Société Générale zároveň představuje i „bílé labutě“. Ty mají na vývoj ekonomiky čistě pozitivní vliv. Mezi ně patří další pokles cen ropy, který podpoří celosvětový ekonomický růst. Pravděpodobnost této události je 40%. A druhou „bílou labutí“ je pak opak poslední „černé“. 10% pravděpodobnost byla přiřazena tomu, že se ekonomika v eurozóně rapidně pozvedne ze současné stagnace.

Newsletter